circle360 communication AB
556956-1193Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 754 tkr
Resultat efter fin. poster
1 508 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bjurholmsgatan 14, 116 38 Stockholm
Postadress
c/o Anders Antonsson, Bjurholmsgatan 14, 116 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva konsultverksamhet i informations- och organisationsfrågor i syfte att förbättra företags och organisationers kommunikation och relationer med sina intressenter. Bolaget är främst verksamt inom områdena strategisk kommunikation, investerarrelationer och omvärldsbevakning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 919 tkr | 1 762 tkr | – |
| 2020 | 1 404 tkr | 669 tkr | – |
| 2021 | 547 tkr | 481 tkr | 3 948 tkr |
| 2022 | 1 198 tkr | 760 tkr | 4 527 tkr |
| 2023 | 2 541 tkr | 694 tkr | 5 286 tkr |
| 2024 | 1 037 tkr | 320 tkr | 5 375 tkr |
| 2025 | 1 754 tkr | 1 508 tkr | 6 495 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 86 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 69,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 754 | 1 037 | 2 541 | 1 198 | 547 | 1 404 | 2 919 |
| Rörelseintäkter | 1 754 | 1 037 | 2 541 | 1 198 | 547 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 40 | 14 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 249 | 157 | 184 | 120 | 41 | – | – |
| Personalkostnader | 780 | 1 028 | 1 059 | 269 | 10 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 029 | 1 186 | 1 251 | 438 | 74 | – | – |
| Rörelseresultat | 725 | −148 | 1 290 | 760 | 473 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 88 | 106 | 104 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 782 | 468 | −596 | 0 | 8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 508 | 320 | 694 | 760 | 481 | 669 | 1 762 |
| Bokslutsdispositioner | 112 | 405 | 470 | 220 | −96 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 620 | 725 | 1 164 | 980 | 385 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 203 | 121 | 405 | 218 | 83 | – | – |
| Årets resultat | 1 416 | 604 | 759 | 762 | 303 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | 15 | 24 | 32 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 726 | 2 026 | 2 339 | 2 930 | 2 770 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 741 | 2 041 | 2 354 | 2 954 | 2 802 | – | – |
| Kundfordringar | 298 | 100 | 530 | 445 | 234 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 875 | 960 | 1 510 | 986 | 298 | – | – |
| Kassa och bank | 5 440 | 4 822 | 5 049 | 5 151 | 5 133 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 315 | 5 782 | 6 559 | 6 138 | 5 431 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 056 | 7 823 | 8 912 | 9 091 | 8 233 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 029 | 4 720 | 4 281 | 3 714 | 3 595 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 445 | 5 325 | 5 236 | 4 477 | 3 898 | – | – |
| Eget kapital | 6 495 | 5 375 | 5 286 | 4 527 | 3 948 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 176 | 1 288 | 1 693 | 2 163 | 2 383 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 257 | 386 | 80 | 65 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 385 | 1 160 | 1 934 | 2 402 | 1 902 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 056 | 7 823 | 8 912 | 9 091 | 8 233 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 323 | 296 | – | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 81,8 % | 74,4 % | 68,7 % | 70,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 456 % | 498 % | 339 % | 256 % | 285 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 41,4 % | −14,3 % | 50,8 % | 63,4 % | 86,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 86 % | 30,9 % | 27,3 % | 63,4 % | 87,9 % | 47,7 % | 60,4 % |
| Omsättningstillväxt | 69,1 % | −59,2 % | 112,1 % | 119 % | −61 % | −51,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 11,2 % | 14,4 % | 16,8 % | 7,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 754 tkr | 1 037 tkr | 2 541 tkr | 1 198 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 726 tkr | 2 026 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 726 tkr | 2 026 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 726 tkr | 2 726 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 513 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 700 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 700 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 416 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 416 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −604 tkr | −759 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 604 tkr | 759 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 296 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 495 tkr | 5 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 416 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 296 tkr | 320 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 112 tkr | 405 tkr |
| Forslag disposition | 6 445 tkr | 5 325 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 122 tkr | 5 029 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 41 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −700 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 578 tkr | 848 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 375 tkr | 893 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 15 tkr | 15 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 176 tkr | 1 288 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 362 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
circle360 communication ABHuvudarbetsställe
Bjurholmsgatan 14, 116 38 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556956-1193
Registreringsdatum
20 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 79.120 – Researrangemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.