CIS Halland AB
559349-0773Aktiebolagreg. 2021
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 491 tkr
Resultat efter fin. poster
−493 tkr
Soliditet
−35 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gärdesvägen 2, 352 49 Växjö
Postadress
c/o Christer Stolpe, Gärdesvägen 2, 352 49 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av glass samt andra frysvaror.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 9 919 tkr | 15 tkr | – |
| 2023 | 10 195 tkr | 122 tkr | – |
| 2024 | 9 608 tkr | 126 tkr | 210 tkr |
| 2025 | 8 491 tkr | −493 tkr | −258 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −34,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −5,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −11,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 491 | 9 608 | 10 195 | 9 919 |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 48 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 551 | 9 656 | – | – |
| Handelsvaror | 4 196 | 4 817 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 039 | 2 249 | – | – |
| Personalkostnader | 2 761 | 2 419 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 43 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 041 | 9 529 | – | – |
| Rörelseresultat | −491 | 127 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −493 | 126 | 122 | 15 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −468 | 126 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | – | – |
| Årets resultat | −468 | 97 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 55 | 85 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 55 | 85 | – | – |
| Varulager | 369 | 317 | – | – |
| Kundfordringar | 24 | 87 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 179 | – | – |
| Kassa och bank | 204 | 197 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 689 | 693 | – | – |
| Summa tillgångar | 744 | 779 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 185 | 88 | – | – |
| Fritt eget kapital | −283 | 185 | – | – |
| Eget kapital | −258 | 210 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | – | – |
| Leverantörsskulder | 315 | 232 | – | – |
| Skatteskulder | 34 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 002 | 544 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 744 | 779 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −34,7 % | 29,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 32 % | 69 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,8 % | 1,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,8 % | 1,3 % | 1,2 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −11,6 % | −5,8 % | 2,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 181,4 % | 46,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 123 tkr | 2 402 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −468 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −468 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −97 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 97 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −258 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −468 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | 0 |
| Forslag disposition | −283 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −283 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 55 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 222 tkr | 206 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 167 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 16 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 46 tkr | 43 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 369 tkr | 317 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 348 tkr | 64 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 25 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | 373 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 105 tkr | 191 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
CIS Halland ABHuvudarbetsställe
Gärdesvägen 2, 352 49 Växjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559349-0773
Registreringsdatum
27 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.