CKF Fastighets AB
556660-8302Aktiebolagreg. 2004
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 034 tkr
Resultat efter fin. poster
−744 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Katrinelundsvägen 1, 722 19 Västerås
Postadress
c/o Mats Nordén, Katrinelundsvägen 1, 722 19 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom, bedriva fastighetsskötsel och utföra reparationer och underhåll. Bolaget ska även bedriva ROT & RUT arbeten, uthyrning av lokaler och rum samt äga och förvalta värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 105 tkr | 32 239 tkr | – |
| 2020 | 7 583 tkr | 216 tkr | – |
| 2021 | 3 248 tkr | −2 189 tkr | 53 820 tkr |
| 2022 | 2 269 tkr | −1 100 tkr | 53 061 tkr |
| 2023 | 2 918 tkr | −1 tkr | 53 060 tkr |
| 2024 | 2 933 tkr | −423 tkr | 52 637 tkr |
| 2025 | 3 034 tkr | −744 tkr | 52 637 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −24,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 3,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 034 | 2 933 | 2 918 | 2 269 | 3 248 | 7 583 | 7 105 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 2 | 293 | 153 | 346 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 136 | 2 935 | 3 211 | 2 422 | 3 594 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 283 | 1 226 | 1 367 | 1 014 | 2 245 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 549 | 429 | 565 | 1 052 | 995 | – | – |
| Personalkostnader | 746 | 536 | 625 | 821 | 1 937 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 689 | 678 | 655 | 635 | 584 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | −1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 267 | 2 870 | 3 212 | 3 523 | 5 761 | – | – |
| Rörelseresultat | −130 | 65 | −2 | −1 101 | −2 167 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | −22 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 9 | 11 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 615 | 497 | 10 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −614 | −488 | 1 | 1 | −22 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −744 | −423 | −1 | −1 100 | −2 189 | 216 | 32 239 |
| Bokslutsdispositioner | 744 | – | 0 | 341 | 1 955 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −423 | −1 | −759 | −234 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −423 | −1 | −759 | −234 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 37 839 | 38 528 | 39 136 | 39 189 | 39 061 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 280 | 29 194 | 12 085 | 12 085 | 12 393 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 67 119 | 67 722 | 51 222 | 51 274 | 51 455 | – | – |
| Kundfordringar | 269 | 286 | 127 | 70 | 38 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 205 | 787 | 998 | 1 051 | 1 350 | – | – |
| Kassa och bank | 1 345 | 1 051 | 1 385 | 1 769 | 2 421 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 550 | 1 838 | 2 382 | 2 820 | 3 772 | – | – |
| Summa tillgångar | 69 669 | 69 560 | 53 604 | 54 093 | 55 226 | – | – |
| Aktiekapital | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | 18 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 18 503 | 18 503 | 18 503 | 18 503 | 18 503 | – | – |
| Balanserat resultat | 34 135 | 34 558 | 34 559 | 35 318 | 35 552 | – | – |
| Fritt eget kapital | 34 135 | 34 135 | 34 558 | 34 559 | 35 318 | – | – |
| Eget kapital | 52 637 | 52 637 | 53 060 | 53 061 | 53 820 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 341 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 039 | 16 200 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 242 | 75 | 57 | 74 | 105 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 992 | 723 | 544 | 1 032 | 1 065 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 69 669 | 69 560 | 53 604 | 54 093 | 55 226 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,6 % | 75,7 % | 99 % | 98,1 % | 97,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 257 % | 254 % | 438 % | 273 % | 354 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,3 % | 2,2 % | −0,1 % | −48,5 % | −66,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −24,5 % | −14,4 % | −0 % | −48,5 % | −67,4 % | 2,9 % | 453,7 % |
| Omsättningstillväxt | 3,4 % | 0,5 % | 28,6 % | −30,1 % | −57,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −0,8 % | 0 % | −1,4 % | −0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 034 tkr | 2 933 tkr | 2 918 tkr | 2 269 tkr | 1 083 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 20 303 tkr | 20 303 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 20 303 tkr | 20 303 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 14 994 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 86 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 86 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 86 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 0 | −423 tkr |
| Byggnader mark | 37 767 tkr | 38 428 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 40 907 tkr | 40 907 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 652 tkr | 4 041 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 611 tkr | 611 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 50 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 1 512 tkr | 1 562 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 744 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | −423 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 423 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −423 tkr | −1 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 761 tkr | 311 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 8 892 tkr | 8 892 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 8 892 tkr | 8 892 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 25 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 3 115 tkr |
| Forslag disposition | 34 135 tkr | 34 135 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 135 tkr | 34 135 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 3 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 5 308 tkr | 5 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 72 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 168 tkr | 168 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 96 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 17 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 8 245 tkr | 8 436 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 153 tkr | 153 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 153 tkr | 153 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 154 tkr | 187 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 153 tkr | 132 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 191 tkr | 191 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 7 031 tkr | 7 000 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 009 tkr | 9 200 tkr |
| Reservfond | 3 tkr | 3 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 24 tkr | 22 tkr |
| Stallda sakerheter | 13 050 tkr | 13 050 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 13 050 tkr | 13 050 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 381 tkr | 303 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
CKF Fastighets ABHuvudarbetsställe
Katrinelundsvägen 1, 722 19 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556660-8302
Registreringsdatum
21 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
18 500 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.