Claes O Löfgren Måleri Aktiebolag
556543-1250Aktiebolagreg. 1997
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−1 612 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lund
Postadress
c/o Bolagspartner Avveckling, Box 1067, 221 04 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva nybyggnads- och reparationsmåleri ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 4 227 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 416 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −177 tkr | 7 151 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 343 tkr | 6 970 tkr |
| 2024 | – | 226 tkr | 7 164 tkr |
| 2025 | – | −1 612 tkr | 3 053 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 57 | 58 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 59 | 57 | 58 | 44 | – | – |
| Rörelseresultat | −59 | −57 | −58 | −44 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 193 | 161 | 168 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 553 | 283 | 401 | −133 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 612 | 226 | 343 | −177 | 416 | 4 227 |
| Resultat före skatt | −1 612 | 226 | 343 | −177 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 31 | 24 | 26 | – | – |
| Årets resultat | −1 612 | 194 | 320 | −202 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 942 | 6 362 | 6 246 | 5 913 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 942 | 6 362 | 6 246 | 5 913 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 529 | 530 | 568 | – | – |
| Kassa och bank | 119 | 339 | 254 | 774 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 152 | 868 | 784 | 1 342 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 094 | 7 230 | 7 030 | 7 255 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 544 | 6 850 | 6 531 | 7 233 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 933 | 7 044 | 6 850 | 7 031 | – | – |
| Eget kapital | 3 053 | 7 164 | 6 970 | 7 151 | – | – |
| Skatteskulder | 31 | 55 | 50 | 93 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 65 | 60 | 104 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 094 | 7 230 | 7 030 | 7 255 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 2 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 99,1 % | 99,2 % | 98,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 367 % | 1 333 % | 1 316 % | 1 286 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −52,8 % | 2,7 % | 4,6 % | −2,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 1 344 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 344 tkr | 1 344 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 344 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 344 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 942 tkr | 5 017 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 942 tkr | 5 017 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 283 tkr | 110 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 208 tkr | 652 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 74 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −1 612 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 612 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −320 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 053 tkr | 7 164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 612 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 933 tkr | 7 044 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 933 tkr | 4 544 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 321 | 4 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 1 844 tkr | −74 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 525 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 291 tkr | 17 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Claes O Löfgren Måleri AktiebolagHuvudarbetsställe
Lund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556543-1250
Registreringsdatum
5 juni 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.