Clara-Ellens Agentur AB
556940-5177Aktiebolagreg. 2013
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 250 tkr
Resultat efter fin. poster
13 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nedre Långvinkelsgatan 14 1102, 252 20 Helsingborg
Postadress
c/o Anna Ekelund, Nedre Långvinkelsgatan 14 1102, 252 20 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva provisionsförsäljning av inredningsartiklar samt textilier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 575 tkr | 1 tkr | – |
| 2018 | 765 tkr | 120 tkr | – |
| 2019 | 1 196 tkr | 386 tkr | 388 tkr |
| 2020 | 1 139 tkr | 279 tkr | 427 tkr |
| 2021 | 1 916 tkr | 766 tkr | 561 tkr |
| 2022 | 1 958 tkr | 646 tkr | 544 tkr |
| 2023 | 1 249 tkr | −21 tkr | 416 tkr |
| 2024 | 1 254 tkr | −164 tkr | 435 tkr |
| 2025 | 1 250 tkr | 13 tkr | 443 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −0,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 250 | 1 254 | 1 249 | 1 958 | 1 916 | 1 139 | 1 196 | 765 | 575 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 1 | −1 | −1 | 40 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 250 | 1 255 | 1 250 | 1 956 | 1 916 | 1 179 | 1 196 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 34 | 41 | 50 | 53 | 30 | 28 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 574 | 374 | 498 | 307 | 254 | 159 | 165 | – | – |
| Personalkostnader | 646 | 1 004 | 726 | 950 | 842 | 710 | 617 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 5 | 3 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 5 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 244 | 1 427 | 1 271 | 1 311 | 1 149 | 900 | 810 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | −172 | −21 | 646 | 767 | 280 | 386 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 9 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 8 | −1 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −164 | −21 | 646 | 766 | 279 | 386 | 120 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | 23 | −177 | −194 | −70 | −97 | – | – |
| Resultat före skatt | 13 | 36 | 2 | 469 | 572 | 209 | 289 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 16 | 5 | 110 | 125 | 46 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 8 | 20 | −3 | 358 | 446 | 164 | 224 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 37 | 49 | 21 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 326 | 237 | 249 | 221 | 200 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 74 | 4 | 3 | 4 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 155 | 239 | 213 | 54 | 158 | 88 | 98 | – | – |
| Kassa och bank | 458 | 462 | 705 | 1 389 | 996 | 845 | 679 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 613 | 701 | 918 | 1 443 | 1 154 | 933 | 777 | – | – |
| Summa tillgångar | 939 | 938 | 1 167 | 1 663 | 1 354 | 933 | 777 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 385 | 366 | 369 | 136 | 64 | 213 | 114 | – | – |
| Fritt eget kapital | 393 | 385 | 366 | 494 | 511 | 377 | 338 | – | – |
| Eget kapital | 443 | 435 | 416 | 544 | 561 | 427 | 388 | – | – |
| Obeskattade reserver | 315 | 315 | 515 | 538 | 361 | 167 | 97 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 8 | 44 | 26 | 23 | 18 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 28 | 110 | 79 | 76 | 78 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 181 | 188 | 236 | 581 | 433 | 339 | 292 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 939 | 938 | 1 167 | 1 663 | 1 354 | 933 | 777 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 125 | 375 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,9 % | 73 % | 70,7 % | 58,4 % | 62,6 % | 59,9 % | 59,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 339 % | 372 % | 389 % | 248 % | 267 % | 275 % | 266 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | −13,7 % | −1,7 % | 33 % | 40 % | 24,6 % | 32,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,1 % | −13,1 % | −1,7 % | 33 % | 40 % | 24,5 % | 32,3 % | 15,7 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −0,3 % | 0,4 % | −36,2 % | 2,2 % | 68,3 % | −4,8 % | 56,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 4,5 % | −0,8 % | 65,9 % | 79,6 % | 38,4 % | 57,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 250 tkr | 1 254 tkr | 1 249 tkr | 1 958 tkr | 1 916 tkr | 1 139 tkr | 1 196 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 300 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 300 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −3 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 200 tkr |
| Forslag disposition | 393 tkr | 385 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 393 tkr | 385 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 94 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 57 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 84 tkr |
| Periodiseringsfonder | 315 tkr | 315 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 97 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Clara-Ellens Agentur ABHuvudarbetsställe
Nedre Långvinkelsgatan 14 1102, 252 20 Helsingborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556940-5177
Registreringsdatum
27 augusti 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.160 – Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.