Cleaning Products Emporio AB
556897-7994Aktiebolagreg. 2012
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 681 tkr
Resultat efter fin. poster
342 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelvägen 4, 194 39 Upplands Väsby
Postadress
Tegelvägen 4, 194 39 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av städvårdsprodukter, städvårdsmaskiner och konsulttjänster inom städbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2019 | 813 tkr | 297 tkr | – |
| 2020 | 2 547 tkr | 457 tkr | – |
| 2021 | 2 458 tkr | 188 tkr | 773 tkr |
| 2022 | 2 859 tkr | 464 tkr | 1 141 tkr |
| 2023 | 3 753 tkr | 582 tkr | 1 604 tkr |
| 2024 | 3 032 tkr | 793 tkr | 2 235 tkr |
| 2025 | 2 681 tkr | 342 tkr | 2 507 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 12,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −11,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 681 | 3 032 | 3 753 | 2 859 | 2 458 | 2 547 | 813 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 681 | 3 032 | 3 753 | 2 859 | 2 458 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 277 | 2 175 | 3 130 | 2 340 | 2 218 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 64 | 72 | 45 | 55 | 52 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 341 | 2 248 | 3 175 | 2 395 | 2 270 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 341 | 784 | 578 | 464 | 188 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 9 | 4 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 9 | 4 | 0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 342 | 793 | 582 | 464 | 188 | 457 | 297 | −8 |
| Resultat före skatt | 342 | 793 | 582 | 464 | 188 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 70 | 162 | 119 | 96 | 38 | – | – | – |
| Årets resultat | 272 | 631 | 463 | 368 | 150 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 371 | 598 | 900 | 62 | 248 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 574 | 950 | 1 365 | 455 | 503 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 393 | 1 694 | 656 | 966 | 649 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 967 | 2 644 | 2 021 | 1 421 | 1 152 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 967 | 2 644 | 2 021 | 1 421 | 1 152 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 185 | 1 554 | 1 091 | 723 | 572 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 457 | 2 185 | 1 554 | 1 091 | 723 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 507 | 2 235 | 1 604 | 1 141 | 773 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 426 | 290 | 304 | 174 | 271 | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 75 | 21 | 0 | 74 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 460 | 408 | 417 | 280 | 379 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 967 | 2 644 | 2 021 | 1 421 | 1 152 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,5 % | 84,6 % | 79,4 % | 80,3 % | 67,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 645 % | 647 % | 485 % | 507 % | 304 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,7 % | 25,9 % | 15,4 % | 16,2 % | 7,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 12,8 % | 26,2 % | 15,5 % | 16,2 % | 7,6 % | 17,9 % | 36,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | −11,6 % | −19,2 % | 31,3 % | 16,3 % | −3,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 28,2 % | 28,9 % | 32,3 % | 19,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 681 tkr | 3 032 tkr | 3 753 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 272 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 272 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −631 tkr | −463 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 631 tkr | 463 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 507 tkr | 2 235 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 272 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 457 tkr | 2 185 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 457 tkr | 2 185 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 203 tkr | 351 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 14 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Cleaning Products Emporio ABHuvudarbetsställe
Tegelvägen 4, 194 39 Upplands Väsby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556897-7994
Registreringsdatum
2 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.