Clear Cache Reload Sweden AB
556938-3044Aktiebolagreg. 2013
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
116 tkr
Resultat efter fin. poster
−109 tkr
Soliditet
−47 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Varpvägen 2, 757 57 Uppsala
Postadress
Varpvägen 2, 757 57 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva IT- och IT relaterade tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 114 tkr | 44 tkr | – |
| 2022 | −0 tkr | 32 tkr | – |
| 2023 | 8 tkr | 249 tkr | 318 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −37 tkr | 81 tkr |
| 2025 | 821 tkr | 231 tkr | 276 tkr |
| 2026 | 116 tkr | −109 tkr | −28 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −46,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −94,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −85,9 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 116 | 821 | −0 | 8 | −0 | 114 |
| Rörelseintäkter | 116 | 821 | −0 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 38 | 34 | 8 | – | – |
| Personalkostnader | 164 | 549 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 217 | 592 | 39 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | −101 | 229 | −39 | −1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | 2 | 2 | 250 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −109 | 231 | −37 | 249 | 32 | 44 |
| Resultat före skatt | −109 | 231 | −37 | 249 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 | 0 | −7 | – | – |
| Årets resultat | −109 | 195 | −37 | 256 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 | 19 | 24 | 29 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 8 | 11 | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 342 | 54 | 290 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 56 | 342 | 62 | 302 | – | – |
| Summa tillgångar | 61 | 361 | 86 | 331 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 31 | 31 | 68 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | −78 | 226 | 31 | 268 | – | – |
| Eget kapital | −28 | 276 | 81 | 318 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 36 | 36 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 89 | 85 | 5 | 13 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 61 | 361 | 86 | 331 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 195 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −46,6 % | 76,4 % | 94,2 % | 96 % | – | – |
| Kassalikviditet | 63 % | 402 % | 1 239 % | 2 290 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −87,1 % | 27,9 % | 1 948 850 % | −10,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −94,3 % | 28,2 % | 1 847 000 % | 3 115,1 % | −3 212 700 % | 38,7 % |
| Omsättningstillväxt | −85,9 % | −41 039 950 % | −100 % | −800 000 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 386,4 % | 70,7 % | −45,6 % | 80,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 | 9 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −109 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −109 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −195 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 195 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 195 tkr | – |
| Forslag disposition | −78 tkr | 226 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −78 tkr | 31 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 301 | 290 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 48 tkr | 44 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −9 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Clear Cache Reload Sweden ABHuvudarbetsställe
Varpvägen 2, 757 57 Uppsala
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556938-3044
Registreringsdatum
1 augusti 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.