Clemenger Dans AB
556719-3916Aktiebolagreg. 2007
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 159 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Syrénvägen 17, 702 85 Örebro
Postadress
c/o Diana Clemenger, Syrénvägen 17, 702 85 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konstnärlig, litterär, artistisk verksamhet inklusive undervisning, danstester och del- aktighet i klubb-föreningar vid danstävlingsevenemang samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 068 tkr | −313 tkr | – |
| 2023 | 3 764 tkr | −223 tkr | – |
| 2024 | 2 870 tkr | 27 tkr | 178 tkr |
| 2025 | 2 159 tkr | −51 tkr | 127 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −24,8 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 159 | 2 870 | 3 764 | 3 068 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 164 | 2 881 | – | – |
| Handelsvaror | 223 | 301 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 966 | 1 186 | – | – |
| Personalkostnader | 1 027 | 1 341 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 26 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 216 | 2 855 | – | – |
| Rörelseresultat | −52 | 26 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | 27 | −223 | −313 |
| Resultat före skatt | −51 | 27 | – | – |
| Årets resultat | −51 | 27 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 44 | – | – |
| Kassa och bank | 154 | 174 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 345 | 218 | – | – |
| Summa tillgångar | 370 | 243 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 78 | 51 | – | – |
| Fritt eget kapital | 27 | 78 | – | – |
| Eget kapital | 127 | 178 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 243 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 370 | 243 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,3 % | 73,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 336 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 0,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,4 % | 0,9 % | −5,9 % | −10,2 % |
| Omsättningstillväxt | −24,8 % | −23,8 % | 22,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −40,4 % | 15,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 080 tkr | 957 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 127 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −51 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 27 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 27 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 91 tkr | 625 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 479 tkr | 1 479 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 479 tkr | 1 479 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 100 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 158 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 81 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Clemenger Dans ABHuvudarbetsställe
Syrénvägen 17, 702 85 Örebro
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556719-3916
Registreringsdatum
3 januari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.