Club & Co textiltryckeri AB
556291-2393Aktiebolagreg. 1987
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 015 tkr
Resultat efter fin. poster
93 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bolandsgatan 9, 753 23 Uppsala
Postadress
Bolandsgatan 9, 753 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tryckeriverksamhet, försäljning textil-presentreklam, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 377 tkr | 154 tkr | – |
| 2021 | 1 977 tkr | −64 tkr | – |
| 2022 | 2 714 tkr | 93 tkr | 370 tkr |
| 2023 | 2 997 tkr | 153 tkr | 491 tkr |
| 2024 | 2 797 tkr | −194 tkr | 297 tkr |
| 2025 | 3 015 tkr | 93 tkr | 390 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,4 % – branschmedian 57,5 %
Vinstmarginal 3,1 % – branschmedian 3,4 %
Omsättningstillväxt 7,8 % – branschmedian −0,3 %
Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 015 | 2 797 | 2 997 | 2 714 | 1 977 | 3 377 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 16 | 219 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 015 | 2 797 | 3 013 | 2 933 | – | – |
| Handelsvaror | 562 | 539 | 582 | 589 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 739 | 801 | 794 | 753 | – | – |
| Personalkostnader | 1 618 | 1 643 | 1 473 | 1 488 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 919 | 2 984 | 2 849 | 2 830 | – | – |
| Rörelseresultat | 96 | −186 | 164 | 104 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 8 | 11 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −8 | −10 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | −194 | 153 | 93 | −64 | 154 |
| Resultat före skatt | 93 | −194 | 153 | 93 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 32 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 93 | −194 | 121 | 87 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 99 | 102 | 98 | 132 | – | – |
| Kundfordringar | 235 | 284 | 330 | 421 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 363 | 394 | 407 | 520 | – | – |
| Kassa och bank | 153 | 16 | 387 | 340 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 615 | 512 | 891 | 992 | – | – |
| Summa tillgångar | 615 | 512 | 891 | 992 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 177 | 371 | 250 | 163 | – | – |
| Fritt eget kapital | 270 | 177 | 371 | 250 | – | – |
| Eget kapital | 390 | 297 | 491 | 370 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 62 | 105 | 149 | – | – |
| Leverantörsskulder | 61 | 50 | 65 | 143 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 225 | 153 | 295 | 473 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 615 | 512 | 891 | 992 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,4 % | 58 % | 55,1 % | 37,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 267 % | 269 % | 182 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | −6,7 % | 5,5 % | 3,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,1 % | −6,9 % | 5,1 % | 3,4 % | −3,2 % | 4,6 % |
| Omsättningstillväxt | 7,8 % | −6,7 % | 10,4 % | 37,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24 % | −65,5 % | 24,7 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 005 tkr | 932 tkr | 999 tkr | 905 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 93 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 93 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 194 tkr | −121 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −194 tkr | 121 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 390 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 93 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 270 tkr | 177 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 270 tkr | 177 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 87 tkr | 76 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 99 tkr | 102 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 389 tkr | 556 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 389 tkr | 556 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 167 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 167 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 98 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 62 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Club & Co textiltryckeri ABHuvudarbetsställe
Bolandsgatan 9, 753 23 Uppsala
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556291-2393
Registreringsdatum
2 februari 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 18.140 – Bokbindning och annan verksamhet avseende tryckning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.