Cm3 Management AB
559371-7290Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−220 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odengatan 2, 114 24 Stockholm
Postadress
c/o Richard Lindqvist, Odengatan 2, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål att - direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag - förvärva, förvalta, utveckla och försälja fast egendom samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −171 tkr | 1 074 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 656 tkr | 2 565 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −175 tkr | 2 891 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −220 tkr | 3 971 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 116 | 90 | 123 | 54 |
| Rörelsekostnader | 116 | 90 | 123 | 54 |
| Rörelseresultat | −116 | −90 | −123 | −54 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 1 186 | – |
| Räntekostnader och liknande | 153 | 45 | 27 | – |
| Finansiella poster | −105 | −85 | 779 | −117 |
| Resultat efter finansiella poster | −220 | −175 | 656 | −171 |
| Bokslutsdispositioner | 150 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −70 | −175 | 656 | −171 |
| Årets resultat | −70 | −175 | 656 | −171 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 011 | 3 297 | 2 411 | 1 041 |
| Anläggningstillgångar | 9 011 | 3 297 | 2 411 | 1 041 |
| Kortfristiga fordringar | 615 | 23 | 19 | 19 |
| Kassa och bank | 46 | 691 | 1 155 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 661 | 713 | 1 174 | 33 |
| Summa tillgångar | 9 672 | 4 011 | 3 585 | 1 074 |
| Aktiekapital | 31 | 26 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 31 | 26 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 766 | 2 940 | 1 885 | 1 220 |
| Fritt eget kapital | 3 939 | 2 865 | 2 540 | 1 049 |
| Eget kapital | 3 971 | 2 891 | 2 565 | 1 074 |
| Långfristiga skulder | 5 150 | 600 | 1 000 | – |
| Kortfristiga skulder | 551 | 520 | 20 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 672 | 4 011 | 3 585 | 1 074 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,1 % | 72,1 % | 71,6 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 120 % | 137 % | 5 872 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,8 % | −6 % | 25,6 % | −16 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (56)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 168 tkr | 256 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 168 tkr | 256 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 96 tkr | 200 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 8 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 8 487 tkr | 2 365 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 8 487 tkr | 2 365 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 6 122 tkr | 2 365 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 229 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 407 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 407 tkr | 1 385 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 34 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 178 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 178 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 356 tkr | 447 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 463 tkr | 698 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −260 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | 140 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 108 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar omklassificeringar | 251 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 108 tkr | 251 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −70 tkr | −175 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 150 tkr | – |
| Eventual forpliktelser | 150 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 6 tkr | 505 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −70 tkr | −175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 175 tkr | −656 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −175 tkr | 656 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | 1 144 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 971 tkr | 2 891 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −70 tkr | −175 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 1 150 tkr | 100 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 615 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 939 tkr | 2 865 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 939 tkr | 2 865 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 23 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 20 | 32 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,08 | 0,128 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 168 tkr | 256 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 5 tkr | 5 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 2 365 tkr | 2 365 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 108 tkr | 34 tkr |
| Overkursfond | 1 244 tkr | 99 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 5 150 tkr | 600 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 156 tkr | −6 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 51 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 22 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Cm3 Management ABHuvudarbetsställe
Odengatan 2, 114 24 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559371-7290
Registreringsdatum
22 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
31 255 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.