CMANC Management Consulting AB
556718-9542Aktiebolagreg. 2006
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
631 tkr
Resultat efter fin. poster
−73 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strindbergsgatan 41, 115 31 Stockholm
Postadress
c/o Högström, Strindbergsgatan 41, 115 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom utbildning, juridik, management och affärsutveckling samt försäljning inom motsvarande områden samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 169 tkr | −81 tkr | – |
| 2017 | 117 tkr | −54 tkr | – |
| 2018 | 150 tkr | −36 tkr | 143 tkr |
| 2019 | 365 tkr | 445 tkr | 481 tkr |
| 2020 | 220 tkr | 296 tkr | 719 tkr |
| 2021 | 339 tkr | 329 tkr | 933 tkr |
| 2022 | 737 tkr | 605 tkr | 1 274 tkr |
| 2023 | 884 tkr | 818 tkr | 1 778 tkr |
| 2024 | 716 tkr | 473 tkr | 2 055 tkr |
| 2025 | 631 tkr | −73 tkr | 2 069 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −11,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −11,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 631 | 716 | 884 | 737 | 339 | 220 | 365 | 150 | 117 | 169 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 631 | 717 | 884 | 737 | 339 | 220 | 368 | 150 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 95 | 181 | 68 | 56 | 26 | 37 | 30 | 18 | – | – |
| Personalkostnader | 477 | 84 | 52 | 38 | 9 | 21 | 7 | 64 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 572 | 266 | 126 | 100 | 41 | 64 | 44 | 82 | – | – |
| Rörelseresultat | 59 | 451 | 758 | 637 | 298 | 156 | 324 | 69 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 10 | 8 | 0 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −132 | 22 | 60 | −32 | 31 | 140 | 121 | −105 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −73 | 473 | 818 | 605 | 329 | 296 | 445 | −36 | −54 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | 95 | −121 | −194 | −163 | −63 | −30 | −45 | 12 | – | – |
| Resultat före skatt | 22 | 352 | 624 | 442 | 266 | 266 | 400 | −25 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 75 | 120 | 101 | 51 | 29 | 61 | 22 | – | – |
| Årets resultat | 15 | 277 | 503 | 341 | 215 | 237 | 339 | −47 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 13 | 19 | 26 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 088 | 2 235 | 1 055 | 1 011 | 1 055 | 833 | 349 | 234 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 088 | 2 235 | 1 055 | 1 018 | 1 068 | 852 | 375 | 234 | – | – |
| Kundfordringar | 185 | 262 | 653 | 318 | 186 | 60 | 3 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 474 | 613 | 827 | 370 | 192 | 172 | 101 | 42 | – | – |
| Kassa och bank | 306 | 164 | 852 | 525 | 53 | 100 | 410 | 114 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 780 | 778 | 1 679 | 896 | 245 | 272 | 511 | 156 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 868 | 3 013 | 2 734 | 1 913 | 1 313 | 1 124 | 886 | 390 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 955 | 1 678 | 1 174 | 833 | 619 | 381 | 43 | 89 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 969 | 1 955 | 1 678 | 1 174 | 833 | 619 | 381 | 43 | – | – |
| Eget kapital | 2 069 | 2 055 | 1 778 | 1 274 | 933 | 719 | 481 | 143 | – | – |
| Obeskattade reserver | 604 | 699 | 578 | 384 | 221 | 158 | 128 | 83 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 53 | 5 | 3 | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 26 | 93 | 40 | 0 | 90 | 61 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 194 | 259 | 378 | 255 | 159 | 247 | 277 | 164 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 868 | 3 013 | 2 734 | 1 913 | 1 313 | 1 124 | 886 | 390 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,9 % | 86,6 % | 81,8 % | 82,5 % | 84,5 % | 75,1 % | 65,8 % | 53,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 402 % | 300 % | 444 % | 351 % | 155 % | 110 % | 185 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 63 % | 85,7 % | 86,5 % | 87,9 % | 70,8 % | 88,9 % | 45,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11,6 % | 66,1 % | 92,5 % | 82,1 % | 97,1 % | 134,5 % | 121,9 % | −24 % | −46,2 % | −47,9 % |
| Omsättningstillväxt | −11,9 % | −19 % | 20 % | 117,4 % | 54,1 % | −39,7 % | 143,3 % | 28,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 13,5 % | 28,3 % | 26,8 % | 23 % | 33 % | 70,4 % | −32,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 631 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 088 tkr | 2 235 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 088 tkr | 2 235 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 505 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 358 tkr | 1 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 277 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 277 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −277 tkr | −503 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 277 tkr | 503 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 95 tkr | −121 tkr |
| Forslag disposition | 1 969 tkr | 1 955 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 969 tkr | 1 955 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 156 tkr | 57 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 134 tkr | 295 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 151 tkr | 165 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 0 | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Periodiseringsfonder | 604 tkr | 699 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −133 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 43 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
CMANC Management Consulting ABHuvudarbetsställe
Strindbergsgatan 41, 115 31 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556718-9542
Registreringsdatum
29 december 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Family Matters – särskilt företagsnamn, registrerat 1 februari 2016. För den del av verksamheten som avser medling och juridisk rådgivning inom familjerätt och därtill hörande verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.