CMJ Entreprenad AB
559015-9926Aktiebolagreg. 2015
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
−7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smedsby Industriområde, 591 96 Motala
Postadress
Smedsby Industriområde, 591 96 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva monteringstjänster inom verkstadsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 8 164 tkr | 15 tkr | – |
| 2019 | 7 341 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 3 638 tkr | 81 tkr | 155 tkr |
| 2021 | 645 tkr | 21 tkr | 170 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −144 tkr | 26 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −101 tkr | −75 tkr |
| 2024 | – | −35 tkr | −110 tkr |
| 2025 | – | −5 tkr | −115 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −6,6 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 645 | 3 638 | 7 341 | 8 164 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −0 | – | 0 | 19 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | −0 | 0 | 645 | 3 657 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 56 | 500 | 2 966 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 16 | 28 | 33 | 66 | 200 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | – | 0 | 1 | 2 | 353 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 | 53 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 35 | 101 | 142 | 621 | 3 572 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −35 | −101 | −142 | 24 | 85 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 2 | 3 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | −2 | −3 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −35 | −101 | −144 | 21 | 81 | −1 | 15 |
| Resultat före skatt | −5 | −35 | −101 | −144 | 21 | 81 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 7 | 17 | – | – |
| Årets resultat | −5 | −35 | −101 | −144 | 15 | 64 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 20 | 73 | 126 | 179 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 940 | 940 | 940 | 940 | 940 | 993 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 940 | 940 | 959 | 1 012 | 1 065 | 1 171 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 800 | 8 541 | 8 539 | 8 538 | 8 536 | 8 536 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 1 | 2 | 34 | 42 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 805 | 8 542 | 8 541 | 8 572 | 8 577 | 8 545 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 745 | 9 481 | 9 501 | 9 585 | 9 643 | 9 716 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −160 | −125 | −24 | 120 | 105 | 41 | – | – |
| Fritt eget kapital | −165 | −160 | −125 | −24 | 120 | 105 | – | – |
| Eget kapital | −115 | −110 | −75 | 26 | 170 | 155 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 884 | 9 614 | 9 599 | 22 | 75 | 128 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 5 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | −24 | −24 | −24 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −24 | −23 | −23 | 9 537 | 9 398 | 9 433 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 745 | 9 481 | 9 501 | 9 585 | 9 643 | 9 716 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −6,6 % | −1,2 % | −0,8 % | 0,3 % | 1,8 % | 1,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | −3 342 % | −36 766 % | −36 624 % | 90 % | 91 % | 91 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 3,7 % | 2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 3,3 % | 2,2 % | −0 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −82,3 % | −50,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 31,5 % | 134,5 % | −554,7 % | 8,6 % | 41 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 819 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | −101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −115 tkr | −110 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 188 tkr | 7 928 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 940 tkr | 940 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 940 tkr |
| Forslag disposition | −165 tkr | −160 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −165 tkr | −160 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 582 tkr | 582 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 265 tkr | 265 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 265 tkr | 265 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 30 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 884 tkr | 9 614 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
CMJ Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Smedsby Industriområde, 591 96 Motala
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559015-9926
Registreringsdatum
2 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.200 – Installation av industrimaskiner och -utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.