Coaching 4 Performance AB
556896-5775Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 824 tkr
Resultat efter fin. poster
2 947 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
coaching4performance.se
coaching4performance.se
Adresser
Besöksadress
Floragatan 4 A, 114 31 Stockholm
Postadress
c/o By The Book Ab, Floragatan 4 A, 114 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet med inriktning mot ledarskap-och managementutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 717 tkr | −487 tkr | – |
| 2020 | 1 630 tkr | −1 105 tkr | – |
| 2021 | 4 519 tkr | 693 tkr | 4 949 tkr |
| 2022 | 2 100 tkr | −261 tkr | 4 915 tkr |
| 2023 | 2 825 tkr | 417 tkr | 9 240 tkr |
| 2024 | 3 422 tkr | 17 tkr | 54 tkr |
| 2025 | 5 824 tkr | 2 947 tkr | 1 646 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 50,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 70,2 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 824 | 3 422 | 2 825 | 2 100 | 4 519 | 1 630 | 6 717 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | 190 | 719 | 484 | 267 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 840 | 3 612 | 3 544 | 2 583 | 4 786 | – | – |
| Handelsvaror | 944 | 1 505 | 1 768 | 1 667 | 3 094 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 062 | 1 893 | 943 | 665 | 540 | – | – |
| Personalkostnader | 852 | 4 | 5 | 4 | 34 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 120 | 203 | 185 | 146 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 38 | 43 | 160 | 22 | 108 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 895 | 3 566 | 3 079 | 2 544 | 3 923 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 945 | 47 | 465 | 39 | 863 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 29 | 47 | 300 | 170 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −29 | −47 | −300 | −170 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 947 | 17 | 417 | −261 | 693 | −1 105 | −487 |
| Bokslutsdispositioner | −760 | 0 | 101 | 228 | −170 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 187 | 17 | 518 | −33 | 523 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 478 | 1 749 | 125 | 0 | 115 | – | – |
| Årets resultat | 1 592 | −1 732 | 394 | −33 | 408 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 360 | 7 354 | 7 367 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 360 | 7 354 | 7 367 | – | – |
| Kundfordringar | 357 | 119 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 626 | 404 | 2 750 | 1 | 55 | – | – |
| Kassa och bank | 1 963 | 1 943 | 50 | 13 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 589 | 2 347 | 2 800 | 13 | 55 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 589 | 2 347 | 10 160 | 7 367 | 7 422 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 1 736 | 8 796 | 4 899 | 4 491 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 596 | 4 | 9 190 | 4 865 | 4 899 | – | – |
| Eget kapital | 1 646 | 54 | 9 240 | 4 915 | 4 949 | – | – |
| Obeskattade reserver | 760 | – | 0 | 101 | 329 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 182 | 168 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 106 | 0 | 521 | 51 | – | – |
| Skatteskulder | 377 | 1 834 | 355 | 90 | 103 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 184 | 2 293 | 921 | 2 168 | 1 976 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 589 | 2 347 | 10 160 | 7 367 | 7 422 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 530 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,7 % | 2,3 % | 90,9 % | 67,8 % | 70,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 303 % | 102 % | 304 % | 1 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,6 % | 1,4 % | 16,4 % | 1,9 % | 19,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 50,6 % | 0,5 % | 14,8 % | −12,4 % | 15,3 % | −67,8 % | −7,2 % |
| Omsättningstillväxt | 70,2 % | 21,1 % | 34,5 % | −53,5 % | 177,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 96,7 % | −3 208 % | 4,3 % | −0,7 % | 8,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 824 tkr | 3 422 tkr | 1 413 tkr | 1 050 tkr | 2 260 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 592 tkr | −1 732 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 8 311 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 100 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 070 tkr | 1 070 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 0 |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 592 tkr | −1 732 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 732 tkr | −394 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 732 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 285 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 7 739 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 646 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 592 tkr | −1 732 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 7 739 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −760 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 596 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 066 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 118 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 118 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 269 tkr | 285 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 780 tkr | 344 tkr |
| Ovriga skatter | 117 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 760 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Coaching 4 Performance ABHuvudarbetsställe
Floragatan 4 A, 114 31 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-5775
Registreringsdatum
21 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.