Coco Group AB
556858-8791Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
10 118 tkr
Resultat efter fin. poster
−472 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
7
Home - Coco Group
cocogroup.com
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 38 A, 413 04 Göteborg
Postadress
c/o Coco Orangerie Resturang, Linnégatan 38 A, 413 04 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 701 tkr | 494 tkr | – |
| 2018 | 1 030 tkr | −22 tkr | – |
| 2019 | 911 tkr | 208 tkr | 258 tkr |
| 2020 | 1 759 tkr | −3 619 tkr | 1 589 tkr |
| 2021 | 9 685 tkr | −6 772 tkr | – |
| 2022 | 11 128 tkr | −3 434 tkr | – |
| 2023 | 10 271 tkr | −2 110 tkr | 4 273 tkr |
| 2024 | 10 118 tkr | −472 tkr | 3 801 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,8 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −4,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −1,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 118 | 10 271 | 11 128 | 9 685 | 1 759 | 911 | 1 030 | 1 701 |
| Övriga rörelseintäkter | 475 | 595 | – | – | 295 | 147 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 593 | 10 866 | – | – | 2 054 | 1 059 | – | – |
| Handelsvaror | 3 148 | 3 326 | – | – | 899 | 260 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 179 | 2 592 | – | – | 1 600 | 265 | – | – |
| Personalkostnader | 4 168 | 5 321 | – | – | 1 871 | 315 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 375 | 1 621 | – | – | 1 241 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 871 | 12 860 | – | – | 5 611 | 850 | – | – |
| Rörelseresultat | −277 | −1 994 | – | – | −3 557 | 209 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 196 | 116 | – | – | 62 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −195 | −116 | – | – | −62 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −472 | −2 110 | −3 434 | −6 772 | −3 619 | 208 | −22 | 494 |
| Resultat före skatt | −473 | −2 110 | – | – | −3 619 | 208 | – | – |
| Årets resultat | −473 | −2 110 | – | – | −3 619 | 208 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 902 | 1 130 | – | – | 1 814 | 2 390 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 916 | 6 988 | – | – | 7 930 | 191 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 818 | 8 118 | – | – | 9 744 | 2 581 | – | – |
| Varulager | 109 | 240 | – | – | 972 | 472 | – | – |
| Kundfordringar | 51 | 167 | – | – | 36 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 184 | 1 127 | – | – | 491 | 102 | – | – |
| Kassa och bank | 15 | 43 | – | – | 517 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 308 | 1 410 | – | – | 1 980 | 580 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 126 | 9 528 | – | – | 11 724 | 3 161 | – | – |
| Aktiekapital | 66 | 66 | – | – | 66 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 66 | 66 | – | – | 66 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 207 | 6 317 | – | – | 4 208 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 735 | 4 207 | – | – | 1 523 | 208 | – | – |
| Eget kapital | 3 801 | 4 273 | – | – | 1 589 | 258 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 088 | 3 650 | – | – | 9 168 | 725 | – | – |
| Leverantörsskulder | 263 | 502 | – | – | 409 | 245 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 71 | – | – | 3 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 237 | 1 605 | – | – | 967 | 2 179 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 126 | 9 528 | – | – | 11 724 | 3 161 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 9 | – | – | 12 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,8 % | 44,9 % | – | – | 13,6 % | 8,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 97 % | 73 % | – | – | 104 % | 5 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | −19,4 % | – | – | −202,2 % | 22,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −4,7 % | −20,5 % | −30,9 % | −69,9 % | −205,7 % | 22,8 % | −2,1 % | 29 % |
| Omsättningstillväxt | −1,5 % | −7,7 % | 14,9 % | – | 93,1 % | −11,6 % | −39,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,4 % | −49,4 % | – | – | −227,8 % | 80,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 445 tkr | 1 141 tkr | – | – | 147 tkr | 911 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −473 tkr | −2 110 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −473 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 110 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 110 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 801 tkr | 4 273 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −473 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forskott fran kunder | 12 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | 3 735 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 735 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 98 tkr | 199 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 902 tkr | 1 130 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 280 tkr | 2 280 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 1 378 tkr | 1 150 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 228 tkr | 228 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 916 tkr | 6 988 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 699 tkr | 11 624 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 783 tkr | 4 636 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 75 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 147 tkr | 1 393 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 23 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 85 tkr | 240 tkr |
| Obligationslan | 3 088 tkr | 3 650 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 034 tkr | 761 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 662 tkr | 592 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 290 tkr | 432 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Coco Group ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 38 A, 413 04 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556858-8791
Registreringsdatum
6 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
66 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.