swereg

Code Braces AB

559357-4899Aktiebolagreg. 2021

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kävlinge, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 424 tkr

−1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

430 tkr

−10 % mot föregående år

Soliditet

77 %

−1,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kornvägen 8, 244 36 Kävlinge

Postadress

c/o Erik Wiktorsson, Kornvägen 8, 244 36 Kävlinge

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom IT-branschen. Utveckling av IT-system.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022945 tkr318 tkr218 tkr
20231 354 tkr416 tkr299 tkr
20241 434 tkr476 tkr526 tkr
20251 424 tkr430 tkr647 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,5 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 30,2 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −0,7 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 4241 4341 354945
Rörelseintäkter1 4241 4341 354945
Övriga externa kostnader54463235
Personalkostnader928906900583
Av- och nedskrivningar9888
Rörelsekostnader992961939627
Rörelseresultat432473414318
Ränteintäkter och liknande1310
Räntekostnader och liknande3–––
Finansiella poster−2310
Resultat efter finansiella poster430476416318
Bokslutsdispositioner–0−75−75
Resultat före skatt430476341243
Skatt på årets resultat89997050
Årets resultat341378270193

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar890816
Anläggningstillgångar890816
Kundfordringar287290267250
Kortfristiga fordringar304290274257
Kassa och bank607534283233
Omsättningstillgångar912825557489
Summa tillgångar1 001825565506
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat28112430
Fritt eget kapital622501274193
Eget kapital647526299218
Obeskattade reserver15015015075
Långfristiga skulder60–––
Skatteskulder1225659
Kortfristiga skulder144149117213
Summa eget kapital och skulder1 001825565506

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)170220150–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet76,5 %78,2 %73,9 %54,9 %
Kassalikviditet633 %555 %478 %230 %
Rörelsemarginal30,4 %33 %30,6 %33,7 %
Vinstmarginal30,2 %33,2 %30,7 %33,7 %
Omsättningstillväxt−0,7 %5,9 %43,3 %–
Avkastning på eget kapital52,7 %71,8 %90,6 %88,5 %
Omsättning per anställd1 424 tkr1 434 tkr1 354 tkr945 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (40)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Amortering skuld0–
Arets kassaflode73 tkr252 tkr
Arets resultat eget kapital341 tkr378 tkr
Betald skatt102 tkr80 tkr
Erhallen ranta9613 tkr
Erlagd ranta3 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat341 tkr378 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−378 tkr−270 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning00
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning378 tkr270 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning220 tkr150 tkr
Forandring eget kapital totalt647 tkr526 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat341 tkr378 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning220 tkr150 tkr
Forandring kassaflode kundfordringar3 tkr−23 tkr
Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar−17 tkr7 tkr
Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder−2 tkr13 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition622 tkr501 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning452 tkr281 tkr
Inventarier verktyg installationer89 tkr0
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden123 tkr24 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar34 tkr24 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop98 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar9 tkr8 tkr
Kassaflode finansieringsverksamheten−151 tkr−150 tkr
Kassaflode investeringsverksamheten−98 tkr–
Kassaflode lopande verksamheten322 tkr402 tkr
Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital338 tkr405 tkr
Kortfristiga finansiella skulder10 tkr–
Langfristiga skulder forfaller senare5ar28 tkr–
Likvida medel607 tkr534 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga17 tkr224
Ovriga kortfristiga skulder122 tkr124 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut10 tkr–
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut60 tkr–
Periodiseringsfonder150 tkr150 tkr
Upptagna lan60 tkr–
Utbetald utdelning kassaflode220 tkr150 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Code Braces ABHuvudarbetsställe

    Kornvägen 8, 244 36 Kävlinge

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559357-4899

Registreringsdatum

29 december 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kävlinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler