Codexius Invest Holding AB
556813-3978Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
−11 993 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholms Brevboxar 1795, 116 74 Stockholm
Postadress
Stockholms Brevboxar 1795, 116 74 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper, bedriva konsultverksamhet inom finans- och fastighetssektorn, med inriktning på strategiska frågor och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | −2 tkr | −4 tkr | −626 tkr |
| 2018 | 60 tkr | 58 tkr | −568 tkr |
| 2019 | −5 tkr | −13 tkr | −581 tkr |
| 2020 | −1 tkr | −8 tkr | −589 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −12 tkr | −601 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −12 tkr | −614 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −22 tkr | −636 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −24 tkr | −660 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −11 992,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −5 | 60 | −2 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | −1 | −5 | 60 | −2 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 20 | 11 | 11 | 5 | 7 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 22 | 20 | 11 | 11 | 5 | 7 | 2 | 1 |
| Rörelseresultat | −22 | −20 | −10 | −11 | −6 | −12 | 58 | −3 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −22 | −12 | −12 | −8 | −13 | 58 | −4 |
| Resultat före skatt | −24 | −22 | −12 | −12 | −8 | −13 | 58 | −4 |
| Årets resultat | −24 | −22 | −12 | −12 | −8 | −13 | 58 | −4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | – | – | 0 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Summa tillgångar | 6 | 6 | 6 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −686 | −664 | −651 | −639 | −631 | −618 | −676 | −672 |
| Fritt eget kapital | −710 | −686 | −664 | −651 | −639 | −631 | −618 | −676 |
| Eget kapital | −660 | −636 | −614 | −601 | −589 | −581 | −568 | −626 |
| Långfristiga skulder | 424 | 424 | 424 | 424 | 423 | 424 | 423 | 473 |
| Leverantörsskulder | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 241 | 217 | 195 | 200 | 188 | 179 | 166 | 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 | 6 | 6 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −11 992,8 % | −11 555,5 % | −11 155,1 % | −2 761,2 % | −2 681,9 % | −2 668,7 % | −2 608,4 % | −2 874,6 % |
| Kassalikviditet | – | – | 0 % | 8 % | 9 % | 9 % | 10 % | 9 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 500 % | 241,9 % | 97,1 % | 173,9 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 624,8 % | 263 % | 97,1 % | 206,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −75 % | −108,3 % | −3 300 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 3,5 % | 2 % | 2,1 % | 1,3 % | 2,3 % | −10,3 % | 0,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −22 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 461 | 383 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −12 tkr |
| Forslag disposition | −710 tkr | −686 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −710 tkr | −686 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 171 tkr | 147 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 6 tkr | 6 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 423 tkr | 423 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2018
Period 1 jan. 2018 – 31 dec. 2018 · Inlämnad –
Codexius Invest Holding ABHuvudarbetsställe
Stockholms Brevboxar 1795, 116 74 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556813-3978
Registreringsdatum
1 juli 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.