CoffeeCow AB
556559-8777Aktiebolagreg. 1998
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 508 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
2
CoffeeCow - Kafferyggsäckar, promotion, event marketing, kaffecatering
CoffeeCow är ett marknads- och cateringbolag i ett. Med kafferyggsäcken serverar vi kaffe samtidigt som vi kan marknadsföra ert företag.
coffeecow.se
Adresser
Besöksadress
Nordenskiöldsgatan 87, 115 21 Stockholm
Postadress
c/o Coffeecow Ab, Nordenskiöldsgatan 87, 115 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva eventverksamhet, catering, livsmedelsförsäljning, mediaproduktion, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3 179 tkr | 761 tkr | – |
| 2017 | 3 046 tkr | 676 tkr | – |
| 2018 | 2 672 tkr | 122 tkr | – |
| 2019 | 2 781 tkr | −55 tkr | 246 tkr |
| 2020 | 850 tkr | −210 tkr | 301 tkr |
| 2021 | 854 tkr | 135 tkr | 375 tkr |
| 2022 | 2 234 tkr | 7 tkr | 477 tkr |
| 2023 | 2 194 tkr | 64 tkr | 602 tkr |
| 2024 | 2 487 tkr | −54 tkr | 609 tkr |
| 2025 | 2 508 tkr | 1 tkr | 610 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,6 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 508 | 2 487 | 2 194 | 2 234 | 854 | 850 | 2 781 | 2 672 | 3 046 | 3 179 |
| Övriga rörelseintäkter | −3 | 6 | 54 | 17 | 257 | 259 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 505 | 2 493 | 2 247 | 2 251 | 1 110 | 1 109 | 2 781 | – | – | – |
| Handelsvaror | 739 | 678 | 498 | 442 | 65 | 59 | 452 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 007 | 1 249 | 868 | 799 | 285 | 655 | 987 | – | – | – |
| Personalkostnader | 760 | 641 | 812 | 986 | 607 | 553 | 1 354 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 13 | 18 | 18 | 42 | 40 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 506 | 2 572 | 2 192 | 2 245 | 974 | 1 309 | 2 832 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −79 | 55 | 6 | 136 | −200 | −52 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 14 | 6 | 2 | 0 | 0 | −2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −1 | −3 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 25 | 8 | 2 | −1 | −10 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −54 | 64 | 7 | 135 | −210 | −55 | 122 | 676 | 761 |
| Bokslutsdispositioner | 11 | 74 | 105 | 132 | −37 | 282 | 83 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 12 | 19 | 169 | 140 | 98 | 71 | 28 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 13 | 44 | 37 | 25 | 17 | 21 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | 6 | 125 | 103 | 74 | 54 | 7 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 17 | 35 | 52 | 95 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 829 | 849 | 819 | 881 | 859 | 851 | 939 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 829 | 849 | 823 | 898 | 893 | 903 | 1 033 | – | – | – |
| Kundfordringar | 366 | 290 | 101 | 134 | 269 | 229 | 268 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 545 | 394 | 324 | 284 | 280 | 232 | 388 | – | – | – |
| Kassa och bank | 578 | 800 | 652 | 1 207 | 693 | 384 | 855 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 123 | 1 194 | 975 | 1 491 | 972 | 616 | 1 243 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 952 | 2 043 | 1 798 | 2 389 | 1 865 | 1 519 | 2 276 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 489 | 482 | 357 | 255 | 181 | 126 | 119 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 490 | 489 | 482 | 357 | 255 | 181 | 126 | – | – | – |
| Eget kapital | 610 | 609 | 602 | 477 | 375 | 301 | 246 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 180 | 192 | 265 | 371 | 503 | 466 | 748 | – | – | – |
| Avsättningar | 529 | 499 | 469 | 439 | 417 | 409 | 377 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 100 | 367 | 120 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 30 | 118 | 33 | 2 | 0 | 11 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −4 | 39 | 24 | 25 | 82 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 533 | 644 | 361 | 735 | 451 | 343 | 905 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 952 | 2 043 | 1 798 | 2 389 | 1 865 | 1 519 | 2 276 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,6 % | 37,2 % | 45,2 % | 32,3 % | 41,5 % | 44,2 % | 36,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 211 % | 185 % | 270 % | 203 % | 216 % | 180 % | 137 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0 % | −3,2 % | 2,5 % | 0,3 % | 15,9 % | −23,5 % | −1,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0 % | −2,2 % | 2,9 % | 0,3 % | 15,8 % | −24,7 % | −2 % | 4,6 % | 22,2 % | 23,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | 13,4 % | −1,8 % | 161,6 % | 0,5 % | −69,4 % | 4,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 1,1 % | 20,7 % | 21,5 % | 19,7 % | 18,1 % | 2,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 254 tkr | 2 487 tkr | 1 097 tkr | 1 117 tkr | 427 tkr | 425 tkr | 1 391 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 779 tkr | 799 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 799 tkr | 799 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | −20 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 20 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 6 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 529 tkr | 499 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −125 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 610 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 11 tkr | 70 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 490 tkr | 489 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 490 tkr | 489 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 124 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 124 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 178 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 501 tkr | 432 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 100 tkr | 100 tkr |
| Periodiseringsfonder | 180 tkr | 192 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 11 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 30 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 499 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | – | 499 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 65 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
CoffeeCow ABHuvudarbetsställe
Nordenskiöldsgatan 87, 115 21 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556559-8777
Registreringsdatum
9 september 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.