CoL Fashion & Gift AB
556970-2409Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 454 tkr
Resultat efter fin. poster
−113 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 71 D 0TR, 111 36 Stockholm
Postadress
Drottninggatan 71 D 0TR, 111 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva försäljning av modekläder, present- och reklamartiklar samt import och export av skinn- och läder- produkter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 1 238 tkr | 289 tkr | – |
| 2022 | 1 737 tkr | 139 tkr | 1 808 tkr |
| 2023 | 1 787 tkr | −13 tkr | 858 tkr |
| 2024 | 1 528 tkr | −54 tkr | 858 tkr |
| 2025 | 1 454 tkr | −113 tkr | 858 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,4 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −7,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −4,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 454 | 1 528 | 1 787 | 1 737 | 1 238 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | −0 | −0 | −3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 454 | 1 528 | 1 787 | 1 734 | – | – |
| Handelsvaror | 525 | 508 | 804 | 916 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 583 | 637 | 632 | 450 | – | – |
| Personalkostnader | 372 | 358 | 271 | 159 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 57 | 62 | 67 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 538 | 1 560 | 1 769 | 1 593 | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | −33 | 17 | 141 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 6 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 31 | 27 | 31 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | −21 | −30 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −113 | −54 | −13 | 139 | 289 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 114 | 62 | 70 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 8 | 57 | 139 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 8 | 7 | 31 | – | – |
| Årets resultat | −0 | 0 | 50 | 109 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 450 | 501 | 551 | 602 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 13 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 | 51 | 50 | 400 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 511 | 558 | 615 | 1 027 | – | – |
| Varulager | 1 418 | 1 392 | 1 173 | 1 282 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 13 | 9 | 32 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 25 | 27 | 103 | – | – |
| Kassa och bank | 90 | 244 | 733 | 521 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 519 | 1 662 | 1 932 | 1 906 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 030 | 2 220 | 2 547 | 2 933 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 808 | 808 | 758 | 649 | – | – |
| Fritt eget kapital | 808 | 808 | 808 | 1 758 | – | – |
| Eget kapital | 858 | 858 | 858 | 1 808 | – | – |
| Obeskattade reserver | 30 | 144 | 205 | 275 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 066 | 1 065 | 1 052 | 119 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 75 | 20 | 56 | – | – |
| Skatteskulder | −64 | −61 | −46 | −5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 76 | 153 | 432 | 731 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 030 | 2 220 | 2 547 | 2 933 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,4 % | 43,8 % | 40,1 % | 69,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 132 % | 176 % | 176 % | 85 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,8 % | −2,2 % | 1 % | 8,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,8 % | −3,5 % | −0,7 % | 8 % | 23,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | −4,8 % | −14,5 % | 2,9 % | 40,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 0 % | 5,8 % | 6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 727 tkr | 764 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 11 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −73 | 299 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −73 | 299 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −299 | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 299 | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 858 tkr | 858 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −73 | 299 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 114 tkr | 62 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 808 tkr | 808 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 808 tkr | 808 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 83 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 83 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 450 tkr | 501 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 009 tkr | 1 009 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 559 tkr | 509 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 51 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 418 tkr | 1 392 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −121 tkr | −121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 17 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 107 tkr | 133 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 945 tkr | 945 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 121 tkr | 121 tkr |
| Periodiseringsfonder | 30 tkr | 144 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
CoL Fashion & Gift ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 71 D 0TR, 111 36 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556970-2409
Registreringsdatum
30 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.