ComContact Fastigheter AB
556579-4483Aktiebolagreg. 2000
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 130 tkr
Resultat efter fin. poster
−283 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
ComContact
Vackert boende i vacker och trivsam miljö
comcontact.se
Adresser
Besöksadress
Sankt Eriksplan 9, 113 20 Stockholm
Postadress
c/o Locklund, Sankt Eriksplan 9, 113 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 908 tkr | −96 tkr | – |
| 2017 | 877 tkr | −70 tkr | – |
| 2018 | 816 tkr | 146 tkr | 512 tkr |
| 2019 | 888 tkr | 45 tkr | 677 tkr |
| 2020 | 862 tkr | −592 tkr | 85 tkr |
| 2021 | 970 tkr | 40 tkr | 125 tkr |
| 2022 | 855 tkr | −156 tkr | −30 tkr |
| 2023 | 999 tkr | −185 tkr | −215 tkr |
| 2024 | 1 062 tkr | −251 tkr | −437 tkr |
| 2025 | 1 130 tkr | −283 tkr | 134 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −25,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 130 | 1 062 | 999 | 855 | 970 | 862 | 888 | 816 | 877 | 908 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 9 | 4 | 0 | −0 | 247 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 130 | 1 062 | 1 008 | 859 | 970 | 862 | 1 136 | 816 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 0 | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | −8 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 734 | 567 | 570 | 507 | 541 | 436 | 566 | 267 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | 2 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 196 | 152 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 930 | 766 | 766 | 736 | 738 | 630 | 758 | 423 | – | – |
| Rörelseresultat | 200 | 295 | 241 | 123 | 232 | 231 | 378 | 393 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 483 | 547 | 427 | 279 | 192 | 823 | 333 | 247 | – | – |
| Finansiella poster | −483 | −547 | −426 | −279 | −192 | −823 | −333 | −247 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −283 | −251 | −185 | −156 | 40 | −592 | 45 | 146 | −70 | −96 |
| Bokslutsdispositioner | −28 | 30 | – | – | – | 0 | 120 | 117 | – | – |
| Resultat före skatt | −311 | −221 | −185 | −156 | 40 | −592 | 165 | 263 | – | – |
| Årets resultat | −311 | −221 | −185 | −156 | 40 | −592 | 165 | 263 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 223 | 7 420 | 7 616 | 7 812 | 8 008 | 8 204 | 8 401 | 8 536 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 313 | 4 158 | 4 158 | 4 158 | 4 158 | 4 158 | 4 158 | 4 258 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 536 | 11 577 | 11 773 | 11 970 | 12 166 | 12 362 | 12 558 | 12 793 | – | – |
| Kundfordringar | 59 | 7 | 7 | 0 | 106 | 25 | 101 | 81 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 595 | 529 | 587 | 131 | 621 | 517 | 923 | 1 140 | – | – |
| Kassa och bank | 171 | 262 | 226 | 324 | 195 | 154 | 80 | 72 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 766 | 791 | 813 | 454 | 816 | 670 | 1 003 | 1 212 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 302 | 12 368 | 12 586 | 12 424 | 12 982 | 13 032 | 13 561 | 14 005 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 326 | −335 | −150 | 5 | −35 | 557 | 392 | 130 | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 | −557 | −335 | −150 | 5 | −35 | 557 | 392 | – | – |
| Eget kapital | 134 | −437 | −215 | −30 | 125 | 85 | 677 | 512 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 804 | 12 555 | 12 618 | 12 089 | 12 113 | 12 165 | 12 393 | 12 418 | – | – |
| Leverantörsskulder | 75 | 80 | 31 | 59 | 75 | 71 | 51 | 333 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 0 | 0 | 10 | 27 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 364 | 250 | 183 | 365 | 743 | 782 | 491 | 1 075 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 302 | 12 368 | 12 586 | 12 424 | 12 982 | 13 032 | 13 561 | 14 005 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | −3,5 % | −1,7 % | −0,3 % | 1 % | 0,7 % | 5 % | 3,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 211 % | 317 % | 443 % | 124 % | 110 % | 86 % | 204 % | 113 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 27,8 % | 24,2 % | 14,4 % | 24 % | 26,8 % | 42,6 % | 48,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −25,1 % | −23,7 % | −18,5 % | −18,2 % | 4,1 % | −68,7 % | 5,1 % | 17,9 % | −8 % | −10,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6,4 % | 6,3 % | 16,8 % | −11,9 % | 12,5 % | −2,9 % | 8,8 % | −7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −231,8 % | 50,7 % | 85,8 % | 510,5 % | 31,9 % | −694,3 % | 24,3 % | 51,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 313 tkr | 4 158 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 313 tkr | 4 158 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 155 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −311 tkr | −221 tkr |
| Byggnader mark | 7 223 tkr | 7 420 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 643 tkr | 10 643 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 420 tkr | 3 223 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 196 tkr | 196 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 40 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −311 tkr | −221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 221 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −221 tkr | −185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 882 tkr | – |
| Forslag disposition | 14 tkr | −557 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 tkr | −557 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 8 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 2 602 tkr | 2 602 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 68 tkr | 70 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 9 310 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 528 tkr | 515 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 101 tkr | 79 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 600 tkr | 1 482 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 522 tkr | 9 546 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 76 tkr | 76 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 682 tkr | 1 527 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 110 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
ComContact Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Sankt Eriksplan 9, 113 20 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556579-4483
Registreringsdatum
1 mars 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.