Comfort Bygg Stockholm AB
559131-1708Aktiebolagreg. 2017
Bandhagen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
866 tkr
Resultat efter fin. poster
113 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagsätra Torg 8, 124 73 Bandhagen
Postadress
c/o Musa Khadjiyev, Hagsätra Torg 8, 124 73 Bandhagen
Verksamhetsbeskrivning
Allt inom bygg och renoveringar till en god kvalité och ett bra pris
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 232 tkr | 71 tkr | – |
| 2019 | 747 tkr | 18 tkr | – |
| 2020 | 621 tkr | 18 tkr | 129 tkr |
| 2021 | 761 tkr | 53 tkr | 166 tkr |
| 2022 | 638 tkr | 36 tkr | 192 tkr |
| 2023 | 855 tkr | 40 tkr | 125 tkr |
| 2024 | 608 tkr | −77 tkr | 68 tkr |
| 2025 | 866 tkr | 113 tkr | 48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 13,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 42,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 866 | 608 | 855 | 638 | 761 | 621 | 747 | 232 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 866 | 608 | 855 | 638 | 761 | 631 | – | – |
| Handelsvaror | 507 | 426 | 496 | 325 | 357 | 122 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 225 | 101 | 97 | 80 | 133 | 204 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 61 | 141 | 136 | 157 | 146 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 81 | 61 | 61 | 61 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 78 | – | – | 0 | 80 | – | – |
| Rörelsekostnader | 752 | 686 | 815 | 602 | 708 | 612 | – | – |
| Rörelseresultat | 114 | −77 | 40 | 36 | 53 | 19 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | −0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −0 | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | −77 | 40 | 36 | 53 | 18 | 18 | 71 |
| Resultat före skatt | 113 | −77 | 40 | 36 | 53 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 0 | 13 | 10 | 16 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 80 | −77 | 27 | 26 | 37 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | 142 | 122 | 182 | 243 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 | 142 | 122 | 182 | 243 | – | – |
| Kundfordringar | 57 | 13 | 39 | 58 | 47 | 33 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 28 | 54 | 69 | 48 | 34 | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 19 | 13 | 18 | 29 | 13 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 109 | 47 | 67 | 87 | 77 | 47 | – | – |
| Summa tillgångar | 109 | 67 | 209 | 209 | 260 | 290 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −62 | 75 | 48 | 116 | 79 | 68 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 | 18 | 75 | 142 | 116 | 79 | – | – |
| Eget kapital | 48 | 68 | 125 | 192 | 166 | 129 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 68 | 144 | – | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 2 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | −4 | 6 | 9 | 6 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 61 | −1 | 84 | 17 | 26 | 18 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 109 | 67 | 209 | 209 | 260 | 290 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,7 % | 101,9 % | 59,9 % | 91,9 % | 63,9 % | 44,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 178 % | −3 667 % | 80 % | 516 % | 296 % | 269 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | −12,7 % | 4,7 % | 5,6 % | 6,9 % | 3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,1 % | −12,7 % | 4,7 % | 5,6 % | 7 % | 2,9 % | 2,4 % | 30,6 % |
| Omsättningstillväxt | 42,4 % | −28,9 % | 34 % | −16,2 % | 22,5 % | −16,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 166,8 % | −112,9 % | 21,8 % | 13,4 % | 22,2 % | 8,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 608 tkr | 855 tkr | 638 tkr | 761 tkr | 311 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 80 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 80 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 80 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 68 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 80 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 80 tkr | – |
| Forslag disposition | −2 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 101 tkr | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 304 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 202 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Comfort Bygg Stockholm ABHuvudarbetsställe
Hagsätra Torg 8, 124 73 Bandhagen
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559131-1708
Registreringsdatum
30 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.