Comloc AB
556439-2933Aktiebolagreg. 1991
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−230 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
–
branddo.com
branddo.com
Adresser
Besöksadress
Källbäcksrydsgatan 9 B, 507 42 Borås
Postadress
Källbäcksrydsgatan 9 B, 507 42 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 785 tkr | 462 tkr | – |
| 2018 | 802 tkr | 507 tkr | – |
| 2019 | 343 tkr | 67 tkr | 617 tkr |
| 2020 | 24 tkr | −230 tkr | 617 tkr |
| 2021 | 155 tkr | −80 tkr | 619 tkr |
| 2022 | 110 tkr | −129 tkr | 618 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −258 tkr | 1 719 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −257 tkr | 1 719 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −230 tkr | 1 802 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 110 | 155 | 24 | 343 | 802 | 785 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 110 | 155 | 24 | 343 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 134 | 115 | 86 | 127 | 143 | 153 | 178 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 183 | 164 | 135 | 177 | 192 | 203 | 228 | – | – |
| Rörelseresultat | −183 | −164 | −135 | −67 | −37 | −179 | 115 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 79 | 72 | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 126 | 165 | 157 | 62 | 43 | 51 | 48 | – | – |
| Finansiella poster | −47 | −93 | −123 | −62 | −43 | −51 | −48 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −230 | −257 | −258 | −129 | −80 | −230 | 67 | 507 | 462 |
| Bokslutsdispositioner | 313 | 340 | 341 | 212 | 165 | 314 | 17 | – | – |
| Resultat före skatt | 83 | 83 | 83 | 83 | 85 | 84 | 84 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 83 | 83 | 83 | 83 | 85 | 83 | 84 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 205 | 2 254 | 2 304 | 2 353 | 2 403 | 2 453 | 2 502 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 230 | 2 279 | 2 329 | 2 378 | 2 428 | 2 478 | 2 502 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 043 | 2 819 | 2 608 | 1 431 | 1 353 | 1 266 | 1 108 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 3 | 16 | 43 | 31 | 19 | 72 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 060 | 2 822 | 2 623 | 1 474 | 1 384 | 1 284 | 1 180 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 290 | 5 101 | 4 952 | 3 853 | 3 812 | 3 762 | 3 682 | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 359 | 1 277 | 1 276 | 175 | 174 | 174 | 173 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 442 | 1 359 | 1 359 | 258 | 259 | 257 | 257 | – | – |
| Eget kapital | 1 802 | 1 719 | 1 719 | 618 | 619 | 617 | 617 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 13 | 7 | 11 | 12 | 8 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 3 | 7 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 488 | 3 382 | 3 234 | 3 235 | 3 193 | 3 144 | 3 065 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 290 | 5 101 | 4 952 | 3 853 | 3 812 | 3 762 | 3 682 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 82 | 82 | 84 | 83 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,1 % | 33,7 % | 34,7 % | 16 % | 16,2 % | 16,4 % | 16,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 88 % | 83 % | 81 % | 46 % | 43 % | 41 % | 38 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −60,9 % | −24,1 % | −747,4 % | 33,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −117,3 % | −51,6 % | −958,3 % | 19,5 % | 63,2 % | 58,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −29 % | 545,8 % | −93 % | −57,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 4,8 % | 4,8 % | 13,4 % | 13,7 % | 13,5 % | 13,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 83 tkr | 83 tkr |
| Byggnader mark | 2 205 tkr | 2 254 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 687 tkr | 4 687 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 482 tkr | 2 433 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 313 tkr | 340 tkr |
| Eventual forpliktelser | 3 950 tkr | 3 950 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 83 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −83 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 83 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 82 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 802 tkr | 1 719 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 83 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 82 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 015 tkr | 2 798 tkr |
| Forslag disposition | 1 442 tkr | 1 359 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 442 tkr | 1 359 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 405 tkr | 2 498 tkr |
| Reservfond | 60 tkr | 60 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 038 tkr | 830 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 32 tkr | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Comloc ABHuvudarbetsställe
Källbäcksrydsgatan 9 B, 507 42 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556439-2933
Registreringsdatum
19 december 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.