Comparsio AB
556892-0697Aktiebolagreg. 2012
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−247 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nanna Svartz Gata 5, 724 60 Västerås
Postadress
c/o Wärn, Nanna Svartz Gata 5, 724 60 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast egendom även som aktier och annan lös egensom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 130 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 170 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 203 tkr | 4 292 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 200 tkr | 4 449 tkr |
| 2020 | – | 174 tkr | 4 586 tkr |
| 2021 | – | 7 923 tkr | 10 874 tkr |
| 2022 | – | 319 tkr | 11 127 tkr |
| 2023 | – | −2 500 tkr | 8 627 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −108 tkr | 8 519 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −247 tkr | 8 271 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,2 %
Vinstmarginal 2 473 240 %
Omsättningstillväxt 900 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | −0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 59 | 31 | 142 | 36 | 42 | 51 | 24 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 59 | 31 | 142 | 36 | 42 | 51 | 24 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −59 | −31 | −142 | −36 | −42 | −51 | −24 | −21 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 5 | 5 | 348 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 194 | 92 | 46 | 2 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −188 | −77 | −2 358 | 356 | 7 966 | 225 | 225 | 224 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −247 | −108 | −2 500 | 319 | 7 923 | 174 | 200 | 203 | 170 | 130 |
| Resultat före skatt | −247 | −108 | −2 500 | 319 | 7 923 | 174 | 200 | 203 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 67 | 1 635 | 37 | 43 | 45 | – | – |
| Årets resultat | −247 | −108 | −2 500 | 253 | 6 288 | 137 | 157 | 158 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 369 | 11 160 | 10 377 | 11 360 | 6 591 | 3 964 | 3 964 | 3 964 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 369 | 11 160 | 10 377 | 11 360 | 6 591 | 3 964 | 3 964 | 3 964 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 0 | 0 | 0 | 980 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 798 | 702 | 98 | 136 | 4 938 | 659 | 528 | 410 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 843 | 702 | 98 | 136 | 5 918 | 659 | 528 | 410 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 213 | 11 862 | 10 475 | 11 496 | 12 510 | 4 624 | 4 493 | 4 375 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 469 | 8 577 | 11 077 | 10 824 | 4 536 | 4 399 | 4 242 | 4 083 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 221 | 8 469 | 8 577 | 11 077 | 10 824 | 4 536 | 4 399 | 4 242 | – | – |
| Eget kapital | 8 271 | 8 519 | 8 627 | 11 127 | 10 874 | 4 586 | 4 449 | 4 292 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 904 | 3 339 | 1 848 | 302 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 67 | 1 635 | 37 | 43 | 82 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 38 | 4 | 1 | 67 | 1 635 | 38 | 44 | 83 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 213 | 11 862 | 10 475 | 11 496 | 12 510 | 4 624 | 4 493 | 4 375 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,2 % | 71,8 % | 82,4 % | 96,8 % | 86,9 % | 99,2 % | 99 % | 98,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 224 % | 18 439 % | 15 362 % | 202 % | 362 % | 1 742 % | 1 211 % | 495 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 592 990 % | 3 068 700 % | – | – | – | – | – | −1 053 750 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2 473 240 % | 10 817 400 % | – | – | – | – | – | 10 165 450 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 900 % | – | – | – | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3 % | −1,3 % | −29 % | 2,3 % | 57,8 % | 3 % | 3,5 % | 3,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 299 tkr | 299 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 13 071 tkr | 10 861 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 13 071 tkr | 10 861 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omrakningsdifferenser | – | −1 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 210 tkr | 782 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −247 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −247 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 108 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −108 tkr | −2 500 tkr |
| Forslag disposition | 8 221 tkr | 8 469 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 221 tkr | 8 469 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | 254 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 5 904 tkr | 3 339 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 3 tkr | 9 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Comparsio ABHuvudarbetsställe
Nanna Svartz Gata 5, 724 60 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556892-0697
Registreringsdatum
2 maj 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- Compellis – särskilt företagsnamn, registrerat 10 april 2024. För den del av verksamheten som avser att direkt eller indirekt äga och förvalta viss del av den fasta egendomen samt viss del av aktierna och annan lös egendom.
- Exandio Holding – särskilt företagsnamn, registrerat 10 april 2024. För den del av verksamheten som avser att direkt eller indirekt äga och förvalta viss del av den fasta och lösa egendomen ävensom aktier och annan lös egendom.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.