Concrete Cracktech, CCT, Aktiebolag
556078-4521Aktiebolagreg. 1961
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 381 tkr
Resultat efter fin. poster
1 079 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högåsvägen 14, 131 47 Nacka
Postadress
Högåsvägen 14, 131 47 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva byggnadsverksamhet, konsultverksamhet inom byggnadssektorn, båtbyggnad jämte, förvaltning av aktier och andelar i företag samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 82 tkr | 60 tkr | – |
| 2017 | 130 tkr | 88 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −22 tkr | – |
| 2019 | 420 tkr | 1 273 tkr | 1 302 tkr |
| 2020 | 776 tkr | 683 tkr | 839 tkr |
| 2021 | 780 tkr | 724 tkr | 676 tkr |
| 2022 | 677 tkr | 624 tkr | 594 tkr |
| 2023 | 867 tkr | 796 tkr | 732 tkr |
| 2024 | 1 261 tkr | 1 157 tkr | 1 051 tkr |
| 2025 | 1 381 tkr | 1 079 tkr | 1 008 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 78,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 9,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 381 | 1 261 | 867 | 677 | 780 | 776 | 420 | 0 | 130 | 82 |
| Rörelseintäkter | 1 381 | 1 261 | 867 | 677 | 780 | 776 | 420 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 231 | 12 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 45 | 74 | 42 | 27 | 30 | 49 | 53 | – | – | – |
| Personalkostnader | 23 | 22 | 27 | 15 | 16 | 38 | 11 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 0 | 1 | 8 | 8 | 6 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 312 | 108 | 71 | 50 | 53 | 93 | 63 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 069 | 1 152 | 796 | 627 | 727 | 683 | 357 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 5 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 3 | 3 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 5 | −1 | −3 | −3 | 0 | 916 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 079 | 1 157 | 796 | 624 | 724 | 683 | 1 273 | −22 | 88 | 60 |
| Resultat före skatt | 1 079 | 1 157 | 796 | 624 | 724 | 683 | 1 273 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 222 | 238 | 164 | 130 | 152 | 146 | 72 | – | – | – |
| Årets resultat | 857 | 919 | 632 | 494 | 572 | 537 | 1 201 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 0 | 0 | 1 | 9 | 17 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 | 0 | 0 | 1 | 9 | 17 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 149 | 469 | 155 | 116 | 62 | 81 | 117 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 471 | 469 | 188 | 116 | 68 | 197 | 117 | – | – | – |
| Kassa och bank | 983 | 1 021 | 798 | 723 | 1 020 | 981 | 1 594 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 454 | 1 491 | 985 | 840 | 1 088 | 1 179 | 1 711 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 475 | 1 491 | 985 | 841 | 1 097 | 1 195 | 1 711 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 51 | 32 | 0 | 0 | 4 | 202 | 1 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 908 | 951 | 632 | 494 | 576 | 739 | 1 202 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 008 | 1 051 | 732 | 594 | 676 | 839 | 1 302 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 8 | 3 | 2 | 1 | 2 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 138 | 87 | 13 | 53 | 198 | 167 | 46 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 467 | 439 | 253 | 246 | 421 | 356 | 409 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 475 | 1 491 | 985 | 841 | 1 097 | 1 195 | 1 711 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 580 | 900 | 600 | 494 | 576 | 735 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,4 % | 70,5 % | 74,3 % | 70,7 % | 61,6 % | 70,2 % | 76,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 311 % | 339 % | 389 % | 341 % | 259 % | 331 % | 418 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 77,4 % | 91,4 % | 91,9 % | 92,6 % | 93,2 % | 88 % | 85 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 78,1 % | 91,8 % | 91,8 % | 92,2 % | 92,8 % | 88 % | 303,1 % | – | 67,7 % | 73,2 % |
| Omsättningstillväxt | 9,5 % | 45,4 % | 28,1 % | −13,2 % | 0,5 % | 84,8 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 85 % | 87,4 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,6 % | 64 % | 92,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 857 tkr | 919 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 857 tkr | 919 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −919 tkr | −632 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 919 tkr | 632 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 600 tkr |
| Forslag disposition | 908 tkr | 951 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 328 tkr | 51 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 21 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 75 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 54 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 319 tkr | 380 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 294 tkr | 334 tkr |
| Stallda sakerheter | 465 tkr | 465 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 465 tkr | 465 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 33 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Concrete Cracktech, CCT, AktiebolagHuvudarbetsställe
Högåsvägen 14, 131 47 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556078-4521
Registreringsdatum
12 maj 1961
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 30.120 – Byggande av fritidsbåtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.