Conell AB
556878-1958Aktiebolagreg. 2011
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
754 tkr
Resultat efter fin. poster
−69 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Conell
conell.se
Adresser
Besöksadress
Bandygatan 22, 722 40 Västerås
Postadress
c/o Catrine Ellefors, Bandygatan 22, 722 40 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom management, försäljning, marknadsföring och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet, exempelvis utbildning, föreläsning och försäljning av produkter inom nämnda områden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 649 tkr | 84 tkr | – |
| 2017 | 714 tkr | 102 tkr | – |
| 2018 | 668 tkr | 75 tkr | 284 tkr |
| 2019 | 622 tkr | −71 tkr | 218 tkr |
| 2020 | 668 tkr | −21 tkr | 196 tkr |
| 2021 | 799 tkr | 99 tkr | 312 tkr |
| 2022 | 602 tkr | 61 tkr | 363 tkr |
| 2023 | 792 tkr | −0 tkr | 378 tkr |
| 2024 | 754 tkr | −69 tkr | 331 tkr |
| 2025 | 754 tkr | −69 tkr | 308 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −9,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 754 | 754 | 792 | 602 | 799 | 668 | 622 | 668 | 714 | 649 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −1 | 50 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 754 | 754 | 791 | 652 | 799 | 668 | 622 | 673 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | 17 | 16 | 11 | 2 | 19 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 93 | 105 | 109 | 77 | 82 | 71 | 113 | 81 | – | – |
| Personalkostnader | 717 | 711 | 674 | 503 | 615 | 598 | 579 | 517 | – | – |
| Rörelsekostnader | 830 | 833 | 798 | 591 | 699 | 688 | 692 | 598 | – | – |
| Rörelseresultat | −75 | −79 | −7 | 61 | 99 | −20 | −70 | 75 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 11 | 8 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 10 | 7 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −69 | −0 | 61 | 99 | −21 | −71 | 75 | 102 | 84 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 22 | 35 | 13 | 55 | 0 | 60 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −24 | −47 | 35 | 74 | 154 | −21 | −11 | 75 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 19 | 23 | 38 | 2 | 6 | 21 | – | – |
| Årets resultat | −24 | −47 | 15 | 51 | 116 | −22 | −16 | 54 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 112 | 52 | 87 | 162 | 137 | 182 | 15 | 61 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 86 | 96 | 234 | 137 | 197 | 137 | 240 | – | – |
| Kassa och bank | 320 | 430 | 498 | 375 | 440 | 351 | 453 | 556 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 482 | 516 | 594 | 608 | 577 | 548 | 591 | 796 | – | – |
| Summa tillgångar | 482 | 516 | 594 | 608 | 577 | 548 | 591 | 796 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 281 | 328 | 313 | 262 | 146 | 168 | 184 | 181 | – | – |
| Fritt eget kapital | 258 | 281 | 328 | 313 | 262 | 146 | 168 | 234 | – | – |
| Eget kapital | 308 | 331 | 378 | 363 | 312 | 196 | 218 | 284 | – | – |
| Obeskattade reserver | 30 | 75 | 97 | 132 | 145 | 200 | 200 | 260 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 5 | 6 | 5 | 2 | 0 | 5 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 39 | 29 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 144 | 109 | 119 | 114 | 121 | 152 | 173 | 252 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 482 | 516 | 594 | 608 | 577 | 548 | 591 | 796 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,8 % | 75,8 % | 76,6 % | 76,8 % | 73,9 % | 64,7 % | 63,8 % | 61,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 334 % | 472 % | 498 % | 535 % | 478 % | 360 % | 342 % | 316 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −10 % | −10,5 % | −1 % | 10,1 % | 12,4 % | −3 % | −11,3 % | 11,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −9,1 % | −9,1 % | −0 % | 10,2 % | 12,4 % | −3,1 % | −11,4 % | 11,2 % | 14,4 % | 13 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −4,8 % | 31,7 % | −24,7 % | 19,7 % | 7,4 % | −6,9 % | −6,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,7 % | −14,1 % | 4,1 % | 14,1 % | 37,1 % | −11,3 % | −7,6 % | 18,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 602 tkr | 799 tkr | 668 tkr | 622 tkr | 668 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | 15 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition | 258 tkr | 281 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 258 tkr | 281 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 129 tkr | 105 tkr |
| Periodiseringsfonder | 30 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Conell ABHuvudarbetsställe
Bandygatan 22, 722 40 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-1958
Registreringsdatum
22 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.