Conproj AB
559116-5427Aktiebolagreg. 2017
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 690 tkr
Resultat efter fin. poster
325 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Startsida - Conproj
Har ditt företag behov av klimatberäkningar i ditt projekt så kan jag genomföra det.J ag genomför upphandlingar för bostads- och kommersiella projekt.
conproj.se
Adresser
Besöksadress
Västra Ågatan 16, 753 09 Uppsala
Postadress
c/o Castus Ekonomi & Juridik Ab, Västra Ågatan 16, 753 09 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom bygg och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 141 tkr | 109 tkr | – |
| 2018 | 1 219 tkr | 319 tkr | 361 tkr |
| 2019 | 1 207 tkr | 26 tkr | 381 tkr |
| 2020 | 1 377 tkr | 93 tkr | 433 tkr |
| 2021 | 1 593 tkr | 269 tkr | 606 tkr |
| 2022 | 1 639 tkr | 281 tkr | 824 tkr |
| 2023 | 1 360 tkr | 147 tkr | 837 tkr |
| 2024 | 1 332 tkr | −54 tkr | 742 tkr |
| 2025 | 1 690 tkr | 325 tkr | 805 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 19,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 26,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 690 | 1 332 | 1 360 | 1 639 | 1 593 | 1 377 | 1 207 | 1 219 | 141 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 690 | 1 332 | 1 360 | 1 639 | 1 593 | 1 377 | 1 207 | 1 219 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 2 | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 280 | 308 | 403 | 375 | 325 | 312 | 207 | 64 | – |
| Personalkostnader | 1 070 | 1 076 | 809 | 975 | 999 | 971 | 973 | 835 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 353 | 1 386 | 1 212 | 1 354 | 1 323 | 1 283 | 1 181 | 900 | – |
| Rörelseresultat | 337 | −54 | 148 | 285 | 270 | 95 | 27 | 319 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −12 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −11 | 0 | −1 | −4 | −0 | −1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 325 | −54 | 147 | 281 | 269 | 93 | 26 | 319 | 109 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 63 | – | 0 | −50 | −25 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 275 | 9 | 147 | 281 | 219 | 69 | 26 | 319 | – |
| Skatt på årets resultat | 62 | 5 | 34 | 63 | 46 | 16 | 7 | 70 | – |
| Årets resultat | 214 | 4 | 113 | 218 | 173 | 53 | 20 | 249 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 13 | 13 | – | 0 | 20 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 13 | 13 | – | 0 | 20 | 0 | – |
| Kundfordringar | 224 | 197 | 395 | 261 | 217 | 175 | 169 | 182 | – |
| Kortfristiga fordringar | 420 | 524 | 584 | 468 | 262 | 208 | 175 | 191 | – |
| Kassa och bank | 671 | 441 | 455 | 854 | 874 | 633 | 505 | 554 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 091 | 965 | 1 040 | 1 322 | 1 136 | 841 | 680 | 745 | – |
| Summa tillgångar | 1 091 | 978 | 1 052 | 1 335 | 1 136 | 841 | 700 | 745 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 542 | 687 | 674 | 556 | 383 | 331 | 311 | 62 | – |
| Fritt eget kapital | 755 | 692 | 787 | 774 | 556 | 383 | 331 | 311 | – |
| Eget kapital | 805 | 742 | 837 | 824 | 606 | 433 | 381 | 361 | – |
| Obeskattade reserver | 90 | 40 | 103 | 103 | 103 | 53 | 28 | 28 | – |
| Leverantörsskulder | 33 | 50 | 26 | 37 | 34 | 53 | 9 | 7 | – |
| Skatteskulder | −6 | −63 | −34 | −4 | −20 | −60 | 71 | 94 | – |
| Kortfristiga skulder | 196 | 196 | 112 | 407 | 427 | 355 | 291 | 356 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 091 | 978 | 1 052 | 1 335 | 1 136 | 841 | 700 | 745 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,4 % | 79,1 % | 87,3 % | 67,9 % | 60,6 % | 56,5 % | 57,6 % | 51,5 % | – |
| Kassalikviditet | 558 % | 492 % | 925 % | 324 % | 266 % | 237 % | 233 % | 209 % | – |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | −4,1 % | 10,9 % | 17,4 % | 16,9 % | 6,9 % | 2,2 % | 26,2 % | – |
| Vinstmarginal | 19,3 % | −4 % | 10,8 % | 17,2 % | 16,9 % | 6,8 % | 2,2 % | 26,2 % | 77,8 % |
| Omsättningstillväxt | 26,9 % | −2,1 % | −17 % | 2,9 % | 15,6 % | 14,1 % | −1 % | 766,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,6 % | 0,6 % | 13,5 % | 26,5 % | 28,5 % | 12,2 % | 5,2 % | 68,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 690 tkr | 1 332 tkr | 1 360 tkr | 1 639 tkr | 1 593 tkr | 1 377 tkr | 1 207 tkr | 1 219 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 0 | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 214 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 214 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −113 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 742 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 214 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | 63 tkr |
| Forslag disposition | 755 tkr | 692 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 605 tkr | 592 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 164 tkr | 326 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 0 | 125 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0 | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 0 | 13 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0 | 0,5 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 983 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 169 tkr | 210 tkr |
| Periodiseringsfonder | 90 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 160 | 161 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Conproj ABHuvudarbetsställe
Västra Ågatan 16, 753 09 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559116-5427
Registreringsdatum
21 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.130 – Provisionshandel med virke och byggmaterial
- SNI 46.190 – Icke-specialiserad provisionshandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.