Consensus Solve AB
559017-9650Aktiebolagreg. 2015
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
199 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fabriksgatan 14 Lgh 1402, 222 35 Lund
Postadress
c/o Therése Kumlin, Fabriksgatan 14 Lgh 1402, 222 35 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster, utbildning och handledning inom socialt arbete samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 34 tkr | 279 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 255 tkr | 484 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −5 tkr | 279 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 146 tkr | 425 tkr |
| 2025 | – | 199 tkr | 494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 7 | 5 | 6 | 7 |
| Rörelsekostnader | 2 | 7 | 5 | 6 | 7 |
| Rörelseresultat | −2 | −7 | −5 | −6 | −7 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 3 | 14 |
| Finansiella poster | 201 | 153 | 0 | 261 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 199 | 146 | −5 | 255 | 34 |
| Resultat före skatt | 199 | 146 | −5 | 255 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 194 | 146 | −5 | 255 | 34 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 311 | 221 | 229 | 209 | 217 |
| Anläggningstillgångar | 311 | 221 | 229 | 209 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 199 | 15 | 273 | 27 |
| Kassa och bank | 13 | 6 | 35 | 2 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 204 | 50 | 275 | 62 |
| Summa tillgångar | 499 | 425 | 279 | 484 | 279 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 250 | 229 | 234 | 179 | 195 |
| Fritt eget kapital | 444 | 375 | 229 | 434 | 229 |
| Eget kapital | 494 | 425 | 279 | 484 | 279 |
| Skatteskulder | 5 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 0 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 499 | 425 | 279 | 484 | 279 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 175 | 125 | – | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 3 769 % | 434 881 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 % | 34,4 % | −1,8 % | 52,6 % | 12,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 211 tkr | 121 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 211 tkr | 121 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 95 tkr | 78 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 185 tkr | 69 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 194 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 194 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −146 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 146 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 125 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 494 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 194 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 125 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 175 tkr | 183 tkr |
| Forslag disposition | 444 tkr | 375 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 269 tkr | 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 | 15 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 201 tkr | 153 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Consensus Solve ABHuvudarbetsställe
Fabriksgatan 14 Lgh 1402, 222 35 Lund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559017-9650
Registreringsdatum
23 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.