Consentia AB
556317-6253Aktiebolagreg. 1988
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 584 tkr
Resultat efter fin. poster
229 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Document Scanning I Data Entry I Transcription I Consentia
We provide document scanning, secure physical and cloud storage solutions, data entry, records management, transcription, microfilm and microfiche conversion in Edmonton, BC and Vancouver.
consentia.com
Adresser
Besöksadress
Värtavägen 23, 115 53 Stockholm
Postadress
Värtavägen 23, 115 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom IT-branschen, främst genom att erbjuda konsulttjänster inom systemutveckling och projekt- ledning, tillhandahålla tjänster och system för internetbaserad tidsbokning, erbjuda tjänster för automatisering av affärsprocesser med hjälp av standardprodukter för Business process management (BMP), Customer relation management (CRM), Enterprice resource planning (ERP) och Human resource (HR), försäljning av inköpta produkter som kläder, accessoarer via butik och webshop samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 497 tkr | −84 tkr | – |
| 2021 | 1 242 tkr | 304 tkr | – |
| 2022 | 998 tkr | −3 tkr | 655 tkr |
| 2023 | 1 394 tkr | 286 tkr | 880 tkr |
| 2024 | 1 624 tkr | 550 tkr | 1 061 tkr |
| 2025 | 1 584 tkr | 229 tkr | 987 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 14,5 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −2,5 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 584 | 1 624 | 1 394 | 998 | 1 242 | 1 497 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 584 | 1 644 | 1 394 | 998 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 180 | 246 | 277 | 232 | – | – |
| Personalkostnader | 1 175 | 852 | 834 | 767 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 356 | 1 098 | 1 112 | 999 | – | – |
| Rörelseresultat | 228 | 546 | 282 | −1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 4 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 229 | 550 | 286 | −3 | 304 | −84 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 91 | – | – |
| Resultat före skatt | 229 | 550 | 286 | 88 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 119 | 61 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 177 | 431 | 224 | 65 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Kundfordringar | 187 | 222 | 294 | 27 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 443 | 417 | 523 | 475 | – | – |
| Kassa och bank | 663 | 849 | 792 | 675 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 106 | 1 267 | 1 315 | 1 149 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 116 | 1 277 | 1 325 | 1 159 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 711 | 530 | 555 | 490 | – | – |
| Fritt eget kapital | 887 | 961 | 780 | 555 | – | – |
| Eget kapital | 987 | 1 061 | 880 | 655 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 129 | 216 | 445 | 504 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 116 | 1 277 | 1 325 | 1 159 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 250 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,5 % | 83,1 % | 66,4 % | 56,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 861 % | 587 % | 295 % | 228 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,4 % | 33,6 % | 20,2 % | −0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 33,9 % | 20,5 % | −0,3 % | 24,5 % | −5,6 % |
| Omsättningstillväxt | −2,5 % | 16,5 % | 39,7 % | −19,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 % | 40,6 % | 25,5 % | 10 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 584 tkr | 1 624 tkr | 1 394 tkr | 998 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 10 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 177 tkr | 431 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 177 tkr | 431 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −431 tkr | −224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 431 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 887 tkr | 961 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 687 tkr | 711 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 141 tkr | 152 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 115 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 105 tkr | 193 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 15 tkr | 16 tkr |
| Stallda sakerheter | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Consentia ABHuvudarbetsställe
Värtavägen 23, 115 53 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556317-6253
Registreringsdatum
29 januari 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Övriga registrerade namn
3 st
- Consentia Bokningsportalen – särskilt företagsnamn, registrerat 29 mars 2005. För den del av verksamheten som avser att tillhandahålla tjänster och system för internetbaserad tidsbokning.
- NodeFish – särskilt företagsnamn, registrerat 16 november 2009. För den del av verksamheten som avser att erbjuda tjänster och plattform inom business mashups för automatisering av affärs- processer och att knyta ihop system- stöd så som Customer relation management(CRM), Enterprice resource planning(ERP) och Human resource (HR) samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Emojisar – särskilt företagsnamn, registrerat 22 december 2015. För den del av verksamheten som avser försäljning av inköpta produkter som kläder, accessoarer via butik och webshop.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.