Consilo Demarso AB
556978-7897Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 127 tkr
Resultat efter fin. poster
226 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Aschebergsgatan 1, 411 27 Göteborg
Postadress
Aschebergsgatan 1, 411 27 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom främst rekrytering och ledarskapsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 717 tkr | 364 tkr | – |
| 2019 | 808 tkr | 347 tkr | – |
| 2020 | 836 tkr | 299 tkr | 947 tkr |
| 2021 | 823 tkr | 288 tkr | 992 tkr |
| 2022 | 940 tkr | 507 tkr | 1 208 tkr |
| 2023 | 1 097 tkr | 343 tkr | 1 284 tkr |
| 2024 | 1 155 tkr | 258 tkr | 1 283 tkr |
| 2025 | 1 127 tkr | 226 tkr | 1 260 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 20,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −2,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 127 | 1 155 | 1 097 | 940 | 823 | 836 | 808 | 717 |
| Rörelseintäkter | 1 127 | 1 155 | 1 097 | 940 | 823 | 836 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 88 | 80 | 68 | 73 | 34 | 53 | – | – |
| Personalkostnader | 817 | 836 | 705 | 360 | 501 | 484 | – | – |
| Rörelsekostnader | 905 | 915 | 773 | 433 | 535 | 537 | – | – |
| Rörelseresultat | 222 | 240 | 323 | 506 | 288 | 299 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 18 | 19 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 18 | 19 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 226 | 258 | 343 | 507 | 288 | 299 | 347 | 364 |
| Resultat före skatt | 226 | 258 | 343 | 507 | 288 | 299 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 47 | 55 | 71 | 105 | 59 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 179 | 203 | 272 | 403 | 229 | 234 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 68 | 0 | 88 | 279 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 51 | 68 | 0 | 130 | 279 | – | – |
| Kassa och bank | 1 307 | 1 298 | 1 283 | 1 286 | 923 | 707 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 317 | 1 349 | 1 351 | 1 286 | 1 053 | 985 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 317 | 1 349 | 1 351 | 1 286 | 1 053 | 985 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 030 | 1 030 | 768 | 755 | 714 | 663 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 210 | 1 233 | 1 234 | 1 158 | 942 | 897 | – | – |
| Eget kapital | 1 260 | 1 283 | 1 284 | 1 208 | 992 | 947 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 10 | 2 | 3 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 11 | 26 | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 58 | 66 | 67 | 78 | 61 | 38 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 317 | 1 349 | 1 351 | 1 286 | 1 053 | 985 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 203 | 204 | 195 | 188 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,6 % | 95,1 % | 95,1 % | 93,9 % | 94,3 % | 96,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 290 % | 2 056 % | 2 026 % | 1 646 % | 1 740 % | 2 581 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 20,8 % | 29,5 % | 53,9 % | 35 % | 35,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20,1 % | 22,3 % | 31,3 % | 53,9 % | 35 % | 35,8 % | 43 % | 50,8 % |
| Omsättningstillväxt | −2,4 % | 5,3 % | 16,7 % | 14,2 % | −1,6 % | 3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 15,8 % | 21,2 % | 33,4 % | 23 % | 24,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 127 tkr | 1 155 tkr | 1 097 tkr | 940 tkr | 823 tkr | 836 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 179 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 179 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −203 tkr | −272 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 203 tkr | 272 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 203 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 260 tkr | 1 283 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 179 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 203 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 1 210 tkr | 1 233 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 888 tkr | 1 030 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Consilo Demarso ABHuvudarbetsställe
Aschebergsgatan 1, 411 27 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556978-7897
Registreringsdatum
6 augusti 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.