Construct Sweden AB
559254-9892Aktiebolagreg. 2020
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 463 tkr
Resultat efter fin. poster
214 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
3
Byggföretag Stockholm | Byggfirma Stockholm | Construct Sweden
Construct Sweden – Din byggfirma i Stockholm! Experter på renoveringar och byggprojekt. Rekommenderat 2 år i rad. Få en kostnadsfri offert idag!
constructsweden.se
Adresser
Besöksadress
Rotnäsvägen 65, 141 42 Huddinge
Postadress
Rotnäsvägen 65, 141 42 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg och renovering av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 900 tkr | 141 tkr | 133 tkr |
| 2022 | 2 699 tkr | 230 tkr | 263 tkr |
| 2023 | 4 108 tkr | 228 tkr | 401 tkr |
| 2024 | 5 041 tkr | 124 tkr | 459 tkr |
| 2025 | 7 463 tkr | 214 tkr | 584 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 48,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 463 | 5 041 | 4 108 | 2 699 | 1 900 |
| Övriga rörelseintäkter | 326 | 322 | 157 | 0 | 16 |
| Rörelseintäkter | 7 789 | 5 363 | 4 265 | 2 699 | 1 916 |
| Handelsvaror | 4 137 | 2 646 | 2 303 | 1 497 | 1 022 |
| Övriga externa kostnader | 1 419 | 1 143 | 880 | 606 | 474 |
| Personalkostnader | 2 021 | 1 453 | 852 | 367 | 278 |
| Rörelsekostnader | 7 577 | 5 241 | 4 034 | 2 469 | 1 774 |
| Rörelseresultat | 212 | 122 | 231 | 230 | 142 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 3 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 2 | 2 | −3 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 214 | 124 | 228 | 230 | 141 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −40 | −50 | −60 | 0 |
| Resultat före skatt | 214 | 84 | 178 | 170 | 141 |
| Skatt på årets resultat | 88 | 26 | 41 | 39 | 33 |
| Årets resultat | 125 | 58 | 138 | 130 | 108 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 700 | 583 | 351 | 257 | 318 |
| Kortfristiga fordringar | 1 340 | 733 | 495 | 306 | 397 |
| Kassa och bank | 353 | 349 | 513 | 335 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 1 693 | 1 083 | 1 008 | 640 | 532 |
| Summa tillgångar | 1 693 | 1 083 | 1 008 | 640 | 532 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 434 | 376 | 238 | 108 | 0 |
| Fritt eget kapital | 559 | 434 | 376 | 238 | 108 |
| Eget kapital | 584 | 459 | 401 | 263 | 133 |
| Obeskattade reserver | 150 | 150 | 110 | 60 | 0 |
| Leverantörsskulder | 411 | 204 | 161 | 245 | 36 |
| Skatteskulder | 76 | 0 | 30 | 34 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 959 | 474 | 497 | 317 | 399 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 693 | 1 083 | 1 008 | 640 | 532 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,5 % | 53,4 % | 48,4 % | 48,5 % | 25 % |
| Kassalikviditet | 177 % | 228 % | 203 % | 202 % | 133 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 2,4 % | 5,6 % | 8,5 % | 7,5 % |
| Vinstmarginal | 2,9 % | 2,5 % | 5,6 % | 8,5 % | 7,4 % |
| Omsättningstillväxt | 48,1 % | 22,7 % | 52,2 % | 42,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 12,6 % | 34,4 % | 49,5 % | 81,2 % |
| Omsättning per anställd | 2 488 tkr | 2 521 tkr | 1 369 tkr | 2 699 tkr | 1 900 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 125 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 125 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 584 tkr | 459 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 125 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −40 tkr |
| Forslag disposition | 559 tkr | 434 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 359 tkr | 434 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 615 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 254 tkr | 167 tkr |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr | 150 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 91 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 217 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Construct Sweden ABHuvudarbetsställe
Rotnäsvägen 65, 141 42 Huddinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559254-9892
Registreringsdatum
7 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.