Convensia Revision CC AB
556944-4549Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 500 tkr
Resultat efter fin. poster
321 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hammarby Kaj 18, 120 30 Stockholm
Postadress
Hammarby Kaj 18, 120 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva revisionsverksamhet och konsultationer inom ekonomi och därmed liknande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 229 tkr | 200 tkr | – |
| 2023 | 1 463 tkr | 307 tkr | – |
| 2024 | 1 527 tkr | 300 tkr | 710 tkr |
| 2025 | 1 500 tkr | 321 tkr | 785 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,6 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 21,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −1,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 500 | 1 527 | 1 463 | 1 229 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 518 | 1 540 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 276 | 381 | – | – |
| Personalkostnader | 930 | 860 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 206 | 1 241 | – | – |
| Rörelseresultat | 312 | 299 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 321 | 300 | 307 | 200 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | −75 | – | – |
| Resultat före skatt | 246 | 225 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 195 | 178 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 205 | 180 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 205 | 180 | – | – |
| Kundfordringar | 133 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 260 | 112 | – | – |
| Kassa och bank | 750 | 840 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 010 | 952 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 215 | 1 132 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 540 | 482 | – | – |
| Fritt eget kapital | 735 | 660 | – | – |
| Eget kapital | 785 | 710 | – | – |
| Obeskattade reserver | 275 | 200 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 54 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 155 | 222 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 215 | 1 132 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,6 % | 76,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 651 % | 429 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,8 % | 19,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,4 % | 19,7 % | 21 % | 16,3 % |
| Omsättningstillväxt | −1,7 % | 4,4 % | 19 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 % | 25,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 500 tkr | 1 527 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 15 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 155 tkr | 145 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 155 tkr | 145 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 195 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 195 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −178 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 178 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 120 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 785 tkr | 710 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 195 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 120 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −75 tkr | −75 tkr |
| Forslag disposition | 735 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 735 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 117 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 168 tkr |
| Periodiseringsfonder | 275 tkr | 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Convensia Revision CC ABHuvudarbetsställe
Hammarby Kaj 18, 120 30 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556944-4549
Registreringsdatum
4 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.202 – Revision
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.