Conventius i Småland AB
556654-0109Aktiebolagreg. 2004
Rydaholm, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 192 tkr
Resultat efter fin. poster
−82 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 10, 331 76 Rydaholm
Postadress
Sveavägen 10, 331 76 Rydaholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildning och föreläsningar inom ledarskapsutveckling, stresshantering, presentationsteknik, relationer och personlig coaching samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 178 tkr | 387 tkr | – |
| 2018 | 1 074 tkr | 153 tkr | – |
| 2019 | 1 430 tkr | 549 tkr | 595 tkr |
| 2020 | 922 tkr | 23 tkr | 633 tkr |
| 2021 | 666 tkr | −136 tkr | 639 tkr |
| 2022 | 1 293 tkr | 401 tkr | 877 tkr |
| 2023 | 1 548 tkr | 310 tkr | 826 tkr |
| 2024 | 1 320 tkr | −94 tkr | 580 tkr |
| 2025 | 1 192 tkr | −82 tkr | 577 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,6 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −6,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −9,7 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 192 | 1 320 | 1 548 | 1 293 | 666 | 922 | 1 430 | 1 074 | 1 178 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 4 | 0 | 25 | 181 | 145 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 198 | 1 324 | 1 548 | 1 318 | 847 | 1 067 | 1 430 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 34 | 26 | 48 | 33 | 14 | 17 | 40 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 398 | 397 | 453 | 344 | 279 | 438 | 292 | – | – |
| Personalkostnader | 849 | 994 | 736 | 541 | 690 | 588 | 550 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 281 | 1 416 | 1 238 | 917 | 983 | 1 042 | 882 | – | – |
| Rörelseresultat | −83 | −92 | 310 | 401 | −136 | 25 | 548 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | 0 | −0 | 1 | 1 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −2 | 0 | 1 | −1 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −82 | −94 | 310 | 401 | −136 | 23 | 549 | 153 | 387 |
| Bokslutsdispositioner | 80 | 100 | −80 | −100 | 149 | 29 | −70 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | 6 | 230 | 301 | 13 | 52 | 479 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 2 | 51 | 63 | 7 | 14 | 105 | – | – |
| Årets resultat | −2 | 4 | 179 | 238 | 6 | 38 | 373 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 140 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 46 | 113 | 10 | 12 | 58 | 8 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 237 | 85 | 100 | 197 | 94 | 26 | – | – |
| Kassa och bank | 569 | 528 | 1 192 | 970 | 565 | 788 | 928 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 894 | 765 | 1 276 | 1 070 | 763 | 881 | 955 | – | – |
| Summa tillgångar | 894 | 765 | 1 276 | 1 070 | 763 | 881 | 955 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 480 | 476 | 547 | 539 | 533 | 495 | 122 | – | – |
| Fritt eget kapital | 477 | 480 | 726 | 777 | 539 | 533 | 495 | – | – |
| Eget kapital | 577 | 580 | 826 | 877 | 639 | 633 | 595 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 80 | 180 | 100 | 0 | 149 | 178 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Leverantörsskulder | 228 | 9 | 10 | 3 | – | 0 | 60 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 17 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 313 | 102 | 266 | 89 | 120 | 96 | 178 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 894 | 765 | 1 276 | 1 070 | 763 | 881 | 955 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 250 | 230 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,6 % | 84,1 % | 75,9 % | 89,4 % | 83,7 % | 85,3 % | 77,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 241 % | 751 % | 479 % | 1 200 % | 633 % | 922 % | 536 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7 % | −7 % | 20 % | 31 % | −20,4 % | 2,7 % | 38,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,8 % | −7,1 % | 20 % | 31,1 % | −20,5 % | 2,5 % | 38,4 % | 14,2 % | 32,9 % |
| Omsättningstillväxt | −9,7 % | −14,7 % | 19,7 % | 94 % | −27,7 % | −35,5 % | 33,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | 0,6 % | 21,7 % | 27,2 % | 0,9 % | 5,9 % | 62,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 192 tkr | 1 320 tkr | 1 548 tkr | 1 293 tkr | 666 tkr | 922 tkr | 1 430 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 80 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 477 tkr | 480 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 477 tkr | 480 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 87 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 87 tkr | 87 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 140 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 110 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 80 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 62 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Conventius i Småland ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 10, 331 76 Rydaholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556654-0109
Registreringsdatum
20 januari 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värnamo, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.