swereg

Cool island AB

559341-0102Aktiebolagreg. 2021

VVS & rörmokare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Tullinge, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 879 tkr

+25 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

525 tkr

+91 % mot föregående år

Soliditet

49 %

−13 p.e. mot föregående år

Anställda

2

+100 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Värmepumpar, installation & service i Stockholm - Cool island

Certifierad kyltekniker & märkesoberoende installatör för värmepumpar och kylanläggningar. Över 20 års erfarenhet betjänar vi hela Stockholm.

coolisland.se

Adresser

Besöksadress

Dymmelkärrsvägen 13, 146 50 Tullinge

Postadress

c/o Falk, Dymmelkärrsvägen 13, 146 50 Tullinge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom kyl- och värmesystem och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 709 tkr231 tkr163 tkr
20233 851 tkr384 tkr391 tkr
20243 899 tkr275 tkr644 tkr
20254 879 tkr525 tkr807 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 49,5 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 10,8 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 25,1 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning4 8793 8993 8511 709
Övriga rörelseintäkter–05129
Rörelseintäkter4 8793 8993 9021 737
Handelsvaror2 8502 2272 271713
Övriga externa kostnader634692507306
Personalkostnader860704739488
Rörelsekostnader4 3443 6233 5171 506
Rörelseresultat535276385231
Ränteintäkter och liknande0110
Räntekostnader och liknande1022–
Finansiella poster−10−1−10
Resultat efter finansiella poster525275384231
Bokslutsdispositioner057−96−57
Resultat före skatt525332288174
Skatt på årets resultat112796036
Årets resultat413252228138

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Kundfordringar374110239198
Kortfristiga fordringar495465315338
Kassa och bank1 290688725491
Omsättningstillgångar1 7851 1531 040829
Summa tillgångar1 7851 1531 040829
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat369366138–
Fritt eget kapital782619366138
Eget kapital807644391163
Obeskattade reserver969615357
Leverantörsskulder514204238243
Skatteskulder871049636
Kortfristiga skulder883413495609
Summa eget kapital och skulder1 7851 1531 040829

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda2111
Föreslagen utdelning (tkr)300–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet49,5 %62,5 %49,3 %25,2 %
Kassalikviditet202 %279 %210 %136 %
Rörelsemarginal11 %7,1 %10 %13,5 %
Vinstmarginal10,8 %7 %10 %13,5 %
Omsättningstillväxt25,1 %1,3 %125,3 %–
Avkastning på eget kapital51,2 %39,2 %58,3 %84,7 %
Omsättning per anställd2 440 tkr3 899 tkr3 851 tkr1 709 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital413 tkr252 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat413 tkr252 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−252 tkr−228 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning252 tkr228 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning250 tkr–
Forandring eget kapital totalt807 tkr644 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat413 tkr252 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning250 tkr–
Forandring periodiseringsfond057 tkr
Forslag disposition782 tkr619 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning482 tkr619 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter121 tkr355 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga506129
Ovriga kortfristiga skulder256 tkr91 tkr
Periodiseringsfonder96 tkr96 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter24 tkr14 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 15 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Cool island ABHuvudarbetsställe

    Dymmelkärrsvägen 13, 146 50 Tullinge

    VVS & rörmokare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559341-0102

Registreringsdatum

15 oktober 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Botkyrka, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

VVS & rörmokare

  • SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
  • SNI 43.223 – Kyl- och frysinstallationsarbeten
  • SNI 43.210 – Elinstallationer
  • SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler