Core 5 Holding AB
559239-2764Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
20 784 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Melodislingan 42 Lägenhet 1402, 115 51 Stockholm
Postadress
c/o Ola Dahlbäck, Melodislingan 42 Lägenhet 1402, 115 51 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Holdingbolag
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 43 580 tkr | 43 605 tkr |
| 2021 | – | 1 430 tkr | 45 035 tkr |
| 2022 | – | 1 315 tkr | 45 973 tkr |
| 2023 | – | 1 133 tkr | 46 911 tkr |
| 2024 | – | 972 tkr | 47 679 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 20 784 tkr | 68 253 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 17 |
| Rörelsekostnader | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 17 |
| Rörelseresultat | −21 | −21 | −21 | −21 | −21 | −17 |
| Ränteintäkter och liknande | 102 | 5 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 486 | 519 | 355 | 160 | 131 | 81 |
| Finansiella poster | 20 805 | 994 | 1 155 | 1 337 | 1 451 | 43 598 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 784 | 972 | 1 133 | 1 315 | 1 430 | 43 580 |
| Resultat före skatt | 20 784 | 972 | 1 133 | 1 315 | 1 430 | 43 580 |
| Årets resultat | 20 784 | 972 | 1 133 | 1 315 | 1 430 | 43 580 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 841 | 48 191 | 47 241 | 46 041 | 44 941 | 43 641 |
| Anläggningstillgångar | 10 841 | 48 191 | 47 241 | 46 041 | 44 941 | 43 641 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 8 | 3 | 0 | 82 | 56 |
| Kassa och bank | 57 845 | 21 | 56 | 114 | 336 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 57 915 | 29 | 59 | 114 | 418 | 63 |
| Summa tillgångar | 68 756 | 48 220 | 47 300 | 46 155 | 45 359 | 43 704 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 47 445 | 46 682 | 45 753 | 44 633 | 43 580 | 0 |
| Fritt eget kapital | 68 228 | 47 654 | 46 886 | 45 948 | 45 010 | 43 580 |
| Eget kapital | 68 253 | 47 679 | 46 911 | 45 973 | 45 035 | 43 605 |
| Skatteskulder | 481 | 519 | 355 | 160 | 213 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 502 | 540 | 388 | 182 | 324 | 99 |
| Summa eget kapital och skulder | 68 756 | 48 220 | 47 300 | 46 155 | 45 359 | 43 704 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 10 900 | 210 | 204 | 195 | 377 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 % | 98,9 % | 99,2 % | 99,6 % | 99,3 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 11 527 % | 5 % | 15 % | 63 % | 129 % | 64 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 2 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,2 % | 99,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 37 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 37 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 37 350 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 950 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 841 tkr | 10 841 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 841 tkr | 10 841 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 20 784 tkr | 972 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 20 784 tkr | 972 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −972 tkr | −1 133 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 972 tkr | 1 133 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 68 253 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 20 784 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | – |
| Forslag disposition | 68 228 tkr | 47 654 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 328 tkr | 47 445 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 210 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 64 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 12 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 21 188 tkr | 1 507 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 29 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Core 5 Holding ABHuvudarbetsställe
Melodislingan 42 Lägenhet 1402, 115 51 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559239-2764
Registreringsdatum
29 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.