cosmic relations AB
556982-2348Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundstabacken 6, 120 30 Stockholm
Postadress
c/o M Myhran / Cosmicrelation, Sundstabacken 6, 120 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva café-restaurang och cateringverksamhet, även försäljning av mat- och köksprodukter i butik även yoga-friskvård och förlagsverksamhet samt bedriva hundpensionat och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 015 tkr | 1 782 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −79 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −81 tkr | 1 090 tkr |
| 2019 | – | −29 tkr | 1 088 tkr |
| 2020 | – | −42 tkr | 1 087 tkr |
| 2021 | – | −17 tkr | 1 087 tkr |
| 2022 | – | 119 tkr | 1 373 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 11 tkr | 1 381 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 221 tkr | 110 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −31 tkr | 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,4 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 015 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 44 | 6 | 50 | 17 | 6 | 17 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 44 | 6 | 50 | 17 | 6 | 17 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | −12 | 44 | −6 | −50 | −17 | −6 | −17 | −7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 36 | 16 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 1 | 0 | 36 | 1 | 36 | 12 | 74 | – | – |
| Finansiella poster | −19 | −1 265 | 16 | 169 | −1 | −36 | −12 | −74 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −1 221 | 11 | 119 | −17 | −42 | −29 | −81 | −79 | 1 782 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −42 | 0 | 192 | 18 | 41 | 27 | 69 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | −1 263 | 11 | 311 | 1 | −1 | −2 | −12 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 2 | 25 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −1 | −1 271 | 8 | 286 | 0 | −1 | −2 | −12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 4 000 | 4 000 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 4 000 | 4 000 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 7 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 7 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 705 | 2 707 | 4 001 | 4 001 | 9 052 | 9 050 | 9 051 | 9 055 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 60 | 1 331 | 1 323 | 1 037 | 1 037 | 1 038 | 1 040 | 1 052 | – | – |
| Fritt eget kapital | 59 | 60 | 1 331 | 1 323 | 1 037 | 1 037 | 1 038 | 1 040 | – | – |
| Eget kapital | 109 | 110 | 1 381 | 1 373 | 1 087 | 1 087 | 1 088 | 1 090 | – | – |
| Obeskattade reserver | 13 | 43 | 30 | 30 | 222 | 240 | 281 | 308 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 317 | 2 133 | 2 321 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | 0 | 5 | 20 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 10 | 27 | 25 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 325 | 1 296 | 1 331 | 1 340 | 6 485 | 6 407 | 5 548 | 5 337 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 705 | 2 707 | 4 001 | 4 001 | 9 052 | 9 050 | 9 051 | 9 055 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,4 % | 5,3 % | 35,1 % | 34,9 % | 14 % | 14,1 % | 14,5 % | 14,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 1 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 88,4 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | −1 156,3 % | 0,6 % | 20,8 % | 0 % | −0,1 % | −0,2 % | −1,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 700 tkr | 2 700 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 9 050 tkr | 9 050 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 300 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −6 350 tkr | −6 350 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −986 | −1 271 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −986 | −1 271 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 271 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 271 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 109 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −986 | −1 271 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 30 tkr | −12 tkr |
| Forslag disposition | 59 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 59 tkr | 60 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 2 700 tkr | 2 700 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 30 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 258 tkr | 1 258 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 1 300 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 224 | 260 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 258 tkr | 1 258 tkr |
| Periodiseringsfonder | 13 tkr | 43 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 1 310 tkr | 1 274 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 750 tkr | 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
cosmic relations ABHuvudarbetsställe
Sundstabacken 6, 120 30 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-2348
Registreringsdatum
8 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 47.551 – Detaljhandel med möbler
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.