Coverdis AB
559283-6935Aktiebolagreg. 2020
Onsala, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 tkr
Resultat efter fin. poster
−817 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Onsala Snäckväg 3, 439 37 Onsala
Postadress
Onsala Snäckväg 3, 439 37 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till syfte att bedriva konsultverksamhet inom IT management, produktutveckling och design av digitala tjänster, äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 526 tkr | 433 tkr | 282 tkr |
| 2022 | 1 452 tkr | 658 tkr | 1 914 tkr |
| 2023 | 2 154 tkr | 1 300 tkr | 2 270 tkr |
| 2024 | 1 888 tkr | 877 tkr | 2 648 tkr |
| 2025 | 16 tkr | −817 tkr | 2 318 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −5 103,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −99,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 | 1 888 | 2 154 | 1 452 | 526 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 46 | 28 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 24 | 1 934 | 2 182 | 1 462 | 526 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 21 | – |
| Övriga externa kostnader | 177 | 277 | 113 | 136 | 70 | – |
| Personalkostnader | 782 | 762 | 750 | 668 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 959 | 1 039 | 862 | 804 | 93 | – |
| Rörelseresultat | −935 | 895 | 1 319 | 658 | 433 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 119 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 19 | 21 | – | – | – |
| Finansiella poster | 118 | −18 | −20 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −817 | 877 | 1 300 | 658 | 433 | – |
| Bokslutsdispositioner | 798 | −224 | −326 | −164 | −108 | – |
| Resultat före skatt | −19 | 654 | 973 | 494 | 325 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 138 | 202 | 102 | 70 | – |
| Årets resultat | −19 | 515 | 772 | 392 | 255 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 766 | 1 710 | 1 710 | 1 710 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 766 | 1 710 | 1 710 | 1 710 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 391 | 414 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 491 | 525 | 556 | 203 | 133 | – |
| Kortfristiga placeringar | 315 | 791 | 87 | – | – | – |
| Kassa och bank | 207 | 850 | 2 071 | 1 563 | 929 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 013 | 2 166 | 2 714 | 1 766 | 1 062 | – |
| Summa tillgångar | 2 779 | 3 876 | 4 425 | 3 476 | 1 062 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 27 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 27 | – |
| Balanserat resultat | 2 312 | 2 108 | 1 473 | 1 497 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 293 | 2 623 | 2 245 | 1 889 | 255 | – |
| Eget kapital | 2 318 | 2 648 | 2 270 | 1 914 | 282 | – |
| Obeskattade reserver | 397 | 822 | 598 | 272 | 108 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 | 752 | 752 | 500 | – |
| Skatteskulder | 29 | 166 | 237 | 172 | 70 | – |
| Kortfristiga skulder | 65 | 403 | 804 | 538 | 171 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 779 | 3 876 | 4 425 | 3 476 | 1 062 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 311 | 137 | 416 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,7 % | 85,2 % | 62 % | 61,3 % | 34,7 % | – |
| Kassalikviditet | 1 571 % | 537 % | 338 % | 328 % | 620 % | – |
| Rörelsemarginal | −5 841,8 % | 47,4 % | 61,3 % | 45,3 % | 82,3 % | – |
| Vinstmarginal | −5 103,3 % | 46,5 % | 60,3 % | 45,3 % | 82,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | −99,2 % | −12,3 % | 48,4 % | 176,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 19,5 % | 34 % | 20,5 % | 90,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 16 tkr | 1 888 tkr | 2 154 tkr | 1 452 tkr | 526 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 766 tkr | 1 710 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 766 tkr | 1 710 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 56 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | 515 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 373 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | 515 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −515 tkr | −772 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 515 tkr | 772 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 311 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 318 tkr | 2 648 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −19 tkr | 515 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 311 tkr | 137 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 425 tkr | −224 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 373 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 293 tkr | 2 623 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 293 tkr | 2 312 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 311 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | 134 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 315 tkr | 791 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 238 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | 397 tkr | 822 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 17 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Coverdis ABHuvudarbetsställe
Onsala Snäckväg 3, 439 37 Onsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559283-6935
Registreringsdatum
17 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.