Creative by Moodig-four AB
559217-5961Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
341 tkr
Resultat efter fin. poster
70 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karleby 4, 725 98 Västerås
Postadress
Karleby 4, 725 98 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom kommunikation, reklam, marknadsföring och utveckling av webbtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 166 tkr | 79 tkr | 97 tkr |
| 2021 | 305 tkr | 122 tkr | 192 tkr |
| 2022 | 385 tkr | 124 tkr | 291 tkr |
| 2023 | 268 tkr | −35 tkr | 276 tkr |
| 2024 | 415 tkr | 77 tkr | 337 tkr |
| 2025 | 341 tkr | 70 tkr | 393 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 20,6 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −17,7 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 341 | 415 | 268 | 385 | 305 | 166 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 344 | 415 | 268 | 385 | 305 | 166 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 16 | 9 | 0 | 19 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 261 | 234 | 219 | 159 | 63 |
| Personalkostnader | 16 | 19 | 17 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 42 | 42 | 42 | 6 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 275 | 337 | 302 | 261 | 184 | 87 |
| Rörelseresultat | 70 | 77 | −35 | 124 | 122 | 79 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | −0 | −0 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 77 | −35 | 124 | 122 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 20 | – | 0 | −20 |
| Resultat före skatt | 70 | 77 | −15 | 124 | 122 | 60 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 16 | 0 | 26 | 26 | 13 |
| Årets resultat | 56 | 61 | −15 | 98 | 96 | 47 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 210 | 79 | 121 | 164 | 206 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 210 | 79 | 121 | 164 | 206 | 0 |
| Kundfordringar | 1 | 26 | 15 | 43 | 3 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 83 | 55 | 59 | 41 | 14 |
| Kassa och bank | 172 | 245 | 131 | 135 | 102 | 114 |
| Omsättningstillgångar | 217 | 328 | 187 | 194 | 142 | 128 |
| Summa tillgångar | 427 | 407 | 308 | 358 | 349 | 128 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 287 | 226 | 241 | 142 | 47 | 0 |
| Fritt eget kapital | 343 | 287 | 226 | 241 | 142 | 47 |
| Eget kapital | 393 | 337 | 276 | 291 | 192 | 97 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 13 | 8 | 36 | 2 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 34 | 70 | 32 | 48 | 136 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 427 | 407 | 308 | 358 | 349 | 128 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92 % | 82,9 % | 89,6 % | 85,6 % | 59,7 % | 88 % |
| Kassalikviditet | 635 % | 470 % | 580 % | 408 % | 104 % | 1 135 % |
| Rörelsemarginal | 20,5 % | 18,7 % | −12,9 % | 32,2 % | 39,8 % | 47,8 % |
| Vinstmarginal | 20,6 % | 18,6 % | −13 % | 32,2 % | 39,8 % | 47,7 % |
| Omsättningstillväxt | −17,7 % | 55 % | −30,5 % | 26 % | 83,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 18,2 % | −5,4 % | 33,9 % | 49,7 % | 48,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 56 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 393 tkr | 337 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 56 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 343 tkr | 287 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 343 tkr | 287 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 210 tkr | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 370 tkr | 212 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 186 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 41 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 199 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 53 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 26 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 28 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 39 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
Creative by Moodig-four ABHuvudarbetsställe
Karleby 4, 725 98 Västerås
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559217-5961
Registreringsdatum
6 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.