Creative Directors AB
556742-1127Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
506 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 138 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Observatoriegatan 14, 113 29 Stockholm
Postadress
c/o Ann Ringstrand, Observatoriegatan 14, 113 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta värdepapper och immateriella rättigheter samt annan därmed förenlig verksamhet. Verksamheten designar, producerar, marknadsför, säljer samt transporterar varor inom mode, sömnadsböcker, yogasport, hästsport, inredning, smycken och doftsegmentet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 533 tkr | 31 tkr | – |
| 2019 | 88 tkr | 18 847 tkr | – |
| 2020 | 515 tkr | −464 tkr | 15 522 tkr |
| 2021 | 510 tkr | −1 580 tkr | 13 522 tkr |
| 2022 | 412 tkr | −1 630 tkr | 11 362 tkr |
| 2023 | 346 tkr | −1 219 tkr | 9 793 tkr |
| 2024 | 340 tkr | −1 872 tkr | 7 561 tkr |
| 2025 | 1 244 tkr | −1 071 tkr | 6 168 tkr |
| 2026 | 506 tkr | −1 138 tkr | 4 708 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −225 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −59,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 506 | 1 244 | 340 | 346 | 412 | 510 | 515 | 88 | 533 |
| Övriga rörelseintäkter | 113 | 71 | 44 | 103 | 241 | 67 | 42 | – | – |
| Rörelseintäkter | 619 | 1 315 | 384 | 449 | 654 | 577 | 558 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 361 | 566 | 412 | 79 | 246 | 402 | 291 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 575 | 1 025 | 1 055 | 958 | 780 | 678 | 645 | – | – |
| Personalkostnader | 772 | 755 | 862 | 927 | 1 149 | 1 013 | 228 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 30 | 55 | 55 | 57 | 60 | 31 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 714 | 2 378 | 2 385 | 2 020 | 2 239 | 2 159 | 1 196 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 095 | −1 064 | −2 001 | −1 571 | −1 585 | −1 582 | −639 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 41 | 176 | 46 | 0 | 3 | 94 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 44 | 48 | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −44 | −7 | 128 | 352 | −45 | 3 | 175 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 138 | −1 071 | −1 872 | −1 219 | −1 630 | −1 580 | −464 | 18 847 | 31 |
| Resultat före skatt | −1 138 | −1 071 | −1 872 | −1 219 | −1 630 | −1 580 | −464 | – | – |
| Årets resultat | −1 138 | −1 071 | −1 872 | −1 219 | −1 630 | −1 580 | −464 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 32 | 87 | 143 | 200 | 225 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 2 718 | 8 000 | 8 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 000 | 4 002 | 4 032 | 4 087 | 2 860 | 8 200 | 8 225 | – | – |
| Varulager | 202 | 138 | 148 | 363 | 185 | 141 | 91 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 9 | 56 | 38 | 50 | 0 | 24 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 154 | 307 | 303 | 354 | 267 | 5 635 | – | – |
| Kassa och bank | 681 | 2 202 | 3 438 | 5 265 | 8 095 | 5 162 | 1 777 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 964 | 2 494 | 3 892 | 5 932 | 8 634 | 5 570 | 7 504 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 964 | 6 496 | 7 924 | 10 019 | 11 494 | 13 770 | 15 729 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 746 | 7 140 | 9 333 | 10 912 | 12 892 | 15 002 | 15 886 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 608 | 6 068 | 7 461 | 9 693 | 11 262 | 13 422 | 15 422 | – | – |
| Eget kapital | 4 708 | 6 168 | 7 561 | 9 793 | 11 362 | 13 522 | 15 522 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 86 | 55 | 17 | 41 | 16 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 43 | 83 | 35 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 256 | 328 | 364 | 226 | 132 | 247 | 207 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 964 | 6 496 | 7 924 | 10 019 | 11 494 | 13 770 | 15 729 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 230 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,8 % | 95 % | 95,4 % | 97,7 % | 98,9 % | 98,2 % | 98,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 298 % | 718 % | 1 029 % | 2 464 % | 6 387 % | 2 194 % | 3 589 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −216,3 % | −85,5 % | −587,7 % | −453,4 % | −384,5 % | −310,2 % | −123,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −225 % | −86,1 % | −550,1 % | −351,8 % | −395,5 % | −309,7 % | −90 % | 21 510,1 % | 5,8 % |
| Omsättningstillväxt | −59,3 % | 265,4 % | −1,8 % | −16 % | −19,2 % | −1 % | 488,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −24,2 % | −17,4 % | −24,8 % | −12,5 % | −14,4 % | −11,7 % | −3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 506 tkr | 1 244 tkr | 340 tkr | 346 tkr | 412 tkr | 510 tkr | 515 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 138 tkr | −1 071 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 138 tkr | −1 071 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 071 tkr | 1 872 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 071 tkr | −1 872 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 322 tkr | 321 tkr |
| Forslag disposition | 4 608 tkr | 6 068 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 608 tkr | 6 068 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 52 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 77 tkr | 314 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 77 tkr | 312 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 238 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 238 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 202 tkr | 138 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 184 tkr | 128 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 32 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Creative Directors ABHuvudarbetsställe
Observatoriegatan 14, 113 29 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556742-1127
Registreringsdatum
6 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
- SNI 47.772 – Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.