Creavo Bygg AB
559152-3146Aktiebolagreg. 2018
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 740 tkr
Resultat efter fin. poster
402 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
2
Creavo | Byggföretag i Luleå med passion för bygg, snickeri & hantverk
Creavo är en byggfirma som verkar i Luleå med omnejd. Vi har passion för bygg, snickeri, plattsättning och hantverk. Ring oss idag på 070-364 76 93 för mer information.
creavo.se
Adresser
Besöksadress
Örarnavägen 527, 975 97 Luleå
Postadress
c/o Johan Palovaara, Örarnavägen 527, 975 97 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska verka som byggföretag och bedriva därmed förenlig verksamhet. Ett byggföretag som utför tjänster inom inredning, plattsättning, utbyggnader, renoveringar, montage m.m. Företaget riktar främst in sig på privatpersoner som inte har tid, möjlighet eller kunskap att själv utföra de projekt som finns kring hemmet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 004 tkr | 172 tkr | – |
| 2022 | 1 932 tkr | 250 tkr | – |
| 2023 | 2 333 tkr | 125 tkr | – |
| 2024 | 2 722 tkr | 102 tkr | 513 tkr |
| 2025 | 3 740 tkr | 402 tkr | 751 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 37,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 740 | 2 722 | 2 333 | 1 932 | 2 004 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 23 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 741 | 2 745 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 798 | 1 513 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 404 | 306 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 122 | 820 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 339 | 2 643 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 402 | 102 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 402 | 102 | 125 | 250 | 172 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 35 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 302 | 137 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 64 | 30 | – | – | – |
| Årets resultat | 238 | 107 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 114 | 37 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 114 | 37 | – | – | – |
| Kundfordringar | 235 | 430 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 292 | 528 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 034 | 617 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 326 | 1 145 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 440 | 1 182 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 463 | 356 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 701 | 463 | – | – | – |
| Eget kapital | 751 | 513 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 170 | 70 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 227 | 416 | – | – | – |
| Skatteskulder | 50 | 12 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 519 | 599 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 440 | 1 182 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,5 % | 48,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 255 % | 191 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,7 % | 3,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 10,8 % | 3,8 % | 5,4 % | 12,9 % | 8,6 % |
| Omsättningstillväxt | 37,4 % | 16,7 % | 20,8 % | −3,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 20,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 870 tkr | 1 361 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 238 tkr | 107 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 238 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −107 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 107 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 751 tkr | 513 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 238 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition | 701 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 701 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 58 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 114 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 132 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 91 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 149 tkr | 107 tkr |
| Periodiseringsfonder | 170 tkr | 70 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 93 tkr | 63 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Creavo Bygg ABHuvudarbetsställe
Örarnavägen 527, 975 97 Luleå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559152-3146
Registreringsdatum
13 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.