CREDEC Project & Properties AB
556947-3241Aktiebolagreg. 2013
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 275 tkr
Resultat efter fin. poster
−302 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storsten 176 C, 784 78 Borlänge
Postadress
Storsten 176 C, 784 78 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva fastighetsskötsel därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 625 tkr | 418 tkr | – |
| 2018 | 1 750 tkr | 121 tkr | – |
| 2019 | 1 728 tkr | 83 tkr | 361 tkr |
| 2020 | 908 tkr | 111 tkr | 329 tkr |
| 2021 | 342 tkr | −101 tkr | 283 tkr |
| 2022 | 426 tkr | 98 tkr | 361 tkr |
| 2023 | 198 tkr | 100 tkr | 442 tkr |
| 2024 | 1 099 tkr | 1 263 tkr | 1 147 tkr |
| 2025 | 1 275 tkr | −302 tkr | 1 096 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −23,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 16 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 275 | 1 099 | 198 | 426 | 342 | 908 | 1 728 | 1 750 | 1 625 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 202 | 158 | 33 | 3 | 144 | 233 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 275 | 2 300 | 356 | 459 | 316 | 1 052 | 1 960 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 145 | 89 | 101 | 95 | 136 | 106 | – | – |
| Handelsvaror | −3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 494 | 334 | 151 | 225 | 188 | 376 | 593 | – | – |
| Personalkostnader | 518 | 223 | – | – | 0 | 289 | 872 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 241 | 154 | 15 | 30 | 131 | 131 | 280 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 125 | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 376 | 855 | 255 | 359 | 413 | 932 | 1 851 | – | – |
| Rörelseresultat | −100 | 1 445 | 100 | 100 | −97 | 120 | 109 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 202 | 182 | 0 | 3 | 6 | 9 | 26 | – | – |
| Finansiella poster | −202 | −182 | 0 | −3 | – | −9 | −26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −302 | 1 263 | 100 | 98 | −101 | 111 | 83 | 121 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | 868 | −375 | – | 0 | 140 | 40 | 110 | – | – |
| Resultat före skatt | 566 | 888 | 100 | 98 | 37 | 151 | 193 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 117 | 183 | 19 | 20 | 8 | 32 | 43 | – | – |
| Årets resultat | 449 | 705 | 81 | 77 | 29 | 118 | 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 404 | 4 483 | 4 372 | 169 | 225 | 356 | 397 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 133 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 404 | 4 616 | 4 372 | 169 | 225 | 356 | 397 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 121 | 107 | 73 | 83 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 143 | 2 | – | 0 | 32 | 122 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −720 | 732 | 21 | 78 | 40 | 54 | 206 | – | – |
| Kassa och bank | 219 | 177 | 47 | 26 | 119 | 340 | 468 | – | – |
| Omsättningstillgångar | −501 | 910 | 189 | 211 | 231 | 477 | 674 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 903 | 5 525 | 4 561 | 380 | 457 | 834 | 1 070 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 597 | 547 | 466 | 233 | 204 | 161 | 161 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 046 | 1 097 | 392 | 311 | 233 | 279 | 311 | – | – |
| Eget kapital | 1 096 | 1 147 | 442 | 361 | 283 | 329 | 361 | – | – |
| Obeskattade reserver | 607 | 375 | – | – | 0 | 140 | 180 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 109 | 2 546 | 2 684 | 0 | 18 | 123 | 228 | – | – |
| Leverantörsskulder | 96 | 12 | 12 | 10 | 20 | 10 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 272 | 162 | – | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 091 | 1 457 | 1 436 | 20 | 156 | 242 | 301 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 903 | 5 525 | 4 561 | 380 | 457 | 834 | 1 070 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 500 | – | – | – | 75 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 26,2 % | 9,7 % | 94,8 % | 62 % | 52,8 % | 47,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | −46 % | 62 % | 5 % | 525 % | 102 % | 163 % | 224 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,9 % | 131,5 % | 50,7 % | 23,6 % | −28,4 % | 13,2 % | 6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −23,7 % | 115 % | 50,5 % | 23 % | −29,5 % | 12,2 % | 4,8 % | 6,9 % | 25,7 % |
| Omsättningstillväxt | 16 % | 455,8 % | −53,5 % | 24,6 % | −62,3 % | −47,4 % | −1,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41 % | 61,5 % | 18,4 % | 21,5 % | 10,2 % | 35,9 % | 41,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 275 tkr | 1 099 tkr | – | – | – | 908 tkr | 1 728 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (53)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 131 tkr | 79 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 133 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 133 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 133 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 133 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 3 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 449 tkr | 550 tkr |
| Byggnader mark | 4 029 tkr | 4 165 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 296 tkr | 4 296 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 267 tkr | 131 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 313 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 278 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 136 tkr | 131 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 2 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 449 tkr | 705 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −205 tkr | −81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 205 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 096 tkr | 1 147 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 449 tkr | 705 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −52 tkr | −79 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −180 tkr | −296 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | −1 070 tkr | 530 tkr |
| Forslag disposition | 1 046 tkr | 1 097 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 546 tkr | 597 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 81 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 112 tkr | 318 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 140 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 104 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 780 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 23 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 1 100 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 649 tkr | 1 944 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 263 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 296 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 13 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 296 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 266 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 67 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 365 tkr | 151 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 109 tkr | 2 546 tkr |
| Periodiseringsfonder | 476 tkr | 296 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 323 tkr | 986 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 835 tkr | 3 150 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 150 tkr | 3 150 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 685 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 79 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
CREDEC Project & Properties ABHuvudarbetsställe
Storsten 176 C, 784 78 Borlänge
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556947-3241
Registreringsdatum
1 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.