Crises Control S AB
556841-7579Aktiebolagreg. 2011
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−58 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallarövägen 3, 185 37 Vaxholm
Postadress
Tallarövägen 3, 185 37 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsult verksamhet inom management, affärsutveckling, kris- och riskhantering (Crises- and Risk Management), riskanalyser, strategiska analyser och strategisk planering, säkerhet och säkerhetslösningar samt gentemot ovan förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 187 tkr | 115 tkr | – |
| 2019 | 102 tkr | 46 tkr | – |
| 2020 | 64 tkr | 29 tkr | 413 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −35 tkr | 378 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −40 tkr | 338 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −58 tkr | 280 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 64 | 102 | 187 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 64 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 40 | 35 | 35 | – | – |
| Personalkostnader | 10 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 58 | 40 | 35 | 35 | – | – |
| Rörelseresultat | −58 | −40 | −35 | 29 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −40 | −35 | 29 | 46 | 115 |
| Resultat före skatt | −58 | −40 | −35 | 29 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Årets resultat | −58 | −40 | −35 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 44 | 50 | 42 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 250 | 306 | 349 | 398 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 293 | 356 | 391 | 435 | – | – |
| Summa tillgångar | 293 | 356 | 391 | 435 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 288 | 328 | 363 | 341 | – | – |
| Fritt eget kapital | 230 | 288 | 328 | 363 | – | – |
| Eget kapital | 280 | 338 | 378 | 413 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 18 | 13 | 22 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 293 | 356 | 391 | 435 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,6 % | 95 % | 96,6 % | 94,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 256 % | 2 015 % | 2 919 % | 1 956 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 45,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 45,1 % | 45,1 % | 61,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −37,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,6 % | −11,8 % | −9,3 % | 5,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −58 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −58 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 280 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −58 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 230 tkr | 288 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 230 tkr | 288 tkr |
| Medel disponera | – | 288 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Crises Control S ABHuvudarbetsställe
Tallarövägen 3, 185 37 Vaxholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556841-7579
Registreringsdatum
10 februari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.