Crossnet Application Solutions AB
559165-9833Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
70 tkr
Resultat efter fin. poster
10 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hammarby Allé 150, 120 66 Stockholm
Postadress
Hammarby Allé 150, 120 66 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom programmering, konsultverksamhet och projektledning inom IT, försäljning av IT- tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 559 tkr | −5 tkr | – |
| 2021 | 1 094 tkr | −7 tkr | – |
| 2022 | 939 tkr | 11 tkr | – |
| 2023 | 738 tkr | −317 tkr | −259 tkr |
| 2024 | 359 tkr | 285 tkr | 26 tkr |
| 2025 | 70 tkr | 10 tkr | 36 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −80,5 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 70 | 359 | 738 | 939 | 1 094 | 1 559 |
| Rörelseintäkter | 70 | 359 | 738 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 44 | 1 027 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 44 | 1 030 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 36 | 315 | −293 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 26 | 30 | 24 | – | – | – |
| Finansiella poster | −26 | −30 | −24 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 285 | −317 | 11 | −7 | −5 |
| Resultat före skatt | 10 | 285 | −317 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −2 | – | – | – |
| Årets resultat | 10 | 285 | −315 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 70 | 10 | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 433 | 9 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 390 | 433 | 9 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 460 | 443 | 19 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −24 | −309 | 6 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −14 | −24 | −309 | – | – | – |
| Eget kapital | 36 | 26 | −259 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 398 | 401 | 235 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 25 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 16 | 43 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 460 | 443 | 19 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,8 % | 5,8 % | −1 398,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 1 488 % | 2 705 % | 20 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 51,5 % | 87,8 % | −39,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 79,4 % | −43 % | 1,2 % | −0,6 % | −0,3 % |
| Omsättningstillväxt | −80,5 % | −51,4 % | −21,4 % | −14,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 1 114,3 % | 121,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 10 tkr | 285 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 400 tkr | 400 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 398 tkr | 401 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 tkr | 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −285 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 285 tkr | −315 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 36 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 tkr | 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 363 tkr | 392 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 60 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 60 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 10 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | −14 tkr | −24 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −14 tkr | −24 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 896 | 142 |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 56 tkr | 56 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 954 | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 25 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Crossnet Application Solutions ABHuvudarbetsställe
Hammarby Allé 150, 120 66 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559165-9833
Registreringsdatum
13 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.