Crsra Group AB
559006-3060Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 291 tkr
Resultat efter fin. poster
−125 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kyrkogatan 24, 411 15 Göteborg
Postadress
Kyrkogatan 24, 411 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla kommunikations- och utbildningsmaterial, bedriva utbildningsverksamhet samt bedriva konsultverksamhet inom managementområdet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 6 180 tkr | 1 116 tkr | – |
| 2019 | 6 475 tkr | 1 576 tkr | – |
| 2020 | 6 296 tkr | 1 352 tkr | – |
| 2021 | 8 302 tkr | 1 910 tkr | 2 833 tkr |
| 2022 | 8 441 tkr | 1 744 tkr | 2 836 tkr |
| 2023 | 6 564 tkr | 590 tkr | 2 026 tkr |
| 2024 | 6 595 tkr | −29 tkr | 2 004 tkr |
| 2025 | 5 291 tkr | −125 tkr | 1 889 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −19,8 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 291 | 6 595 | 6 564 | 8 441 | 8 302 | 6 296 | 6 475 | 6 180 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 35 | 9 | 2 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 291 | 6 595 | 6 599 | 8 451 | 8 304 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 660 | 409 | – | – | – |
| Handelsvaror | 219 | 263 | 597 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 855 | 832 | 677 | 698 | 712 | – | – | – |
| Personalkostnader | 4 337 | 5 563 | 4 768 | 5 312 | 5 254 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 17 | 12 | 10 | 10 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 13 | 30 | 9 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 423 | 6 674 | 6 068 | 6 710 | 6 394 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −131 | −79 | 531 | 1 741 | 1 910 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 50 | 61 | 4 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 50 | 60 | 4 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −125 | −29 | 590 | 1 744 | 1 910 | 1 352 | 1 576 | 1 116 |
| Bokslutsdispositioner | 346 | 409 | 48 | −75 | −485 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 221 | 380 | 639 | 1 669 | 1 425 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 58 | 101 | 149 | 363 | 300 | – | – | – |
| Årets resultat | 163 | 278 | 490 | 1 306 | 1 125 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 18 | 34 | 21 | 7 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 18 | 34 | 21 | 7 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 017 | 2 304 | 2 137 | 2 848 | 3 042 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 408 | 3 413 | 2 593 | 3 111 | 3 483 | – | – | – |
| Kassa och bank | 903 | 1 362 | 2 867 | 4 077 | 4 194 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 311 | 4 776 | 5 460 | 7 188 | 7 677 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 316 | 4 793 | 5 495 | 7 209 | 7 684 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 665 | 1 664 | 1 474 | 1 468 | 1 658 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 839 | 1 954 | 1 976 | 2 786 | 2 783 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 889 | 2 004 | 2 026 | 2 836 | 2 833 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 314 | 1 660 | 2 069 | 2 117 | 2 042 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 11 | 5 | 145 | 15 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 20 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 113 | 1 129 | 1 400 | 2 256 | 2 808 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 316 | 4 793 | 5 495 | 7 209 | 7 684 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 6 | 7 | 8 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 278 | 300 | 1 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,9 % | 69,3 % | 66,8 % | 62,7 % | 58 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 387 % | 423 % | 390 % | 319 % | 273 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | −1,2 % | 8,1 % | 20,6 % | 23 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −2,4 % | −0,4 % | 9 % | 20,7 % | 23 % | 21,5 % | 24,3 % | 18,1 % |
| Omsättningstillväxt | −19,8 % | 0,5 % | −22,2 % | 1,7 % | 31,9 % | – | 4,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 13,9 % | 24,2 % | 46,1 % | 39,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 756 tkr | 942 tkr | 1 094 tkr | 1 206 tkr | 1 038 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 163 tkr | 278 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 134 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 163 tkr | 278 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −278 tkr | −490 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 278 tkr | 490 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 278 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 889 tkr | 2 004 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 163 tkr | 278 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 278 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 346 tkr | 409 tkr |
| Forslag disposition | 1 839 tkr | 1 954 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 839 tkr | 1 676 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 598 tkr | 679 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 99 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 94 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 17 tkr |
| Overkursfond | −12 tkr | −12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 793 tkr | 430 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 539 tkr | 539 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 314 tkr | 1 660 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 432 tkr | 385 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Crsra Group ABHuvudarbetsställe
Kyrkogatan 24, 411 15 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559006-3060
Registreringsdatum
5 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.