Cruseman form och kommunikation AB
559138-0950Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
820 tkr
Resultat efter fin. poster
211 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erik Dahlbergsgatan 30, 115 32 Stockholm
Postadress
Erik Dahlbergsgatan 30, 115 32 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Design och reklambyrå samt filmproduktion och fotograf.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 710 tkr | 157 tkr | 172 tkr |
| 2019 | 619 tkr | 222 tkr | 246 tkr |
| 2020 | 686 tkr | 293 tkr | 326 tkr |
| 2021 | 1 073 tkr | 423 tkr | 660 tkr |
| 2022 | 872 tkr | 148 tkr | 631 tkr |
| 2023 | 1 010 tkr | 291 tkr | 711 tkr |
| 2024 | 940 tkr | 257 tkr | 764 tkr |
| 2025 | 820 tkr | 211 tkr | 596 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,4 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 25,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −12,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 820 | 940 | 1 010 | 872 | 1 073 | 686 | 619 | 710 |
| Övriga rörelseintäkter | 36 | 8 | – | 0 | 20 | 156 | – | – |
| Rörelseintäkter | 856 | 948 | 1 010 | 872 | 1 092 | 842 | 619 | 710 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 8 | 11 | 2 | 16 | 16 | 7 | 0 |
| Handelsvaror | 63 | 16 | 57 | 81 | 43 | 33 | 8 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 138 | 131 | 134 | 105 | 106 | 100 | 5 |
| Personalkostnader | 546 | 513 | 506 | 511 | 493 | 391 | 282 | 538 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 19 | 16 | 13 | 12 | 3 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 719 | 694 | 721 | 741 | 669 | 549 | 398 | 553 |
| Rörelseresultat | 137 | 254 | 289 | 130 | 424 | 293 | 222 | 157 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 74 | 3 | 2 | 18 | −1 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 211 | 257 | 291 | 148 | 423 | 293 | 222 | 157 |
| Resultat före skatt | 211 | 257 | 291 | 148 | 423 | 293 | 222 | 157 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 54 | 61 | 28 | 89 | 63 | 48 | 35 |
| Årets resultat | 182 | 203 | 230 | 121 | 334 | 230 | 174 | 122 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 31 | 50 | 37 | 50 | 50 | 11 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 212 | 212 | 212 | 212 | 212 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 227 | 243 | 262 | 249 | 263 | 50 | 11 | 0 |
| Kundfordringar | 100 | 246 | 235 | 108 | 265 | 69 | 175 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 302 | 322 | 158 | 295 | 93 | 194 | 48 |
| Kassa och bank | 641 | 729 | 666 | 678 | 663 | 560 | 261 | 334 |
| Omsättningstillgångar | 810 | 1 031 | 987 | 836 | 958 | 653 | 455 | 382 |
| Summa tillgångar | 1 037 | 1 275 | 1 250 | 1 085 | 1 220 | 703 | 467 | 382 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 364 | 511 | 431 | 460 | 276 | 46 | 22 | 0 |
| Fritt eget kapital | 546 | 714 | 661 | 581 | 610 | 276 | 196 | 122 |
| Eget kapital | 596 | 764 | 711 | 631 | 660 | 326 | 246 | 172 |
| Långfristiga skulder | 166 | 203 | 203 | 203 | 212 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 32 | 25 | 0 | 92 | 92 | 64 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 275 | 308 | 336 | 251 | 348 | 377 | 220 | 210 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 037 | 1 275 | 1 250 | 1 085 | 1 220 | 703 | 467 | 382 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 204 | 350 | 150 | 150 | 150 | – | 150 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,4 % | 59,9 % | 56,9 % | 58,2 % | 54,1 % | 46,4 % | 52,8 % | 45,1 % |
| Kassalikviditet | 294 % | 335 % | 294 % | 333 % | 276 % | 173 % | 207 % | 182 % |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 27 % | 28,6 % | 14,9 % | 39,5 % | 42,8 % | 35,8 % | 22,2 % |
| Vinstmarginal | 25,7 % | 27,3 % | 28,8 % | 17 % | 39,4 % | 42,7 % | 35,9 % | 22,1 % |
| Omsättningstillväxt | −12,8 % | −6,9 % | 15,8 % | −18,7 % | 56,4 % | 10,8 % | −12,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 26,5 % | 32,4 % | 19,1 % | 50,6 % | 70,5 % | 70,6 % | 71 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 212 tkr | 212 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 212 tkr | 212 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 182 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 182 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −203 tkr | −230 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 203 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 546 tkr | 714 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 342 tkr | 364 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 95 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 80 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 272 tkr | 272 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 74 tkr | – |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 166 tkr | 203 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Cruseman form och kommunikation ABHuvudarbetsställe
Erik Dahlbergsgatan 30, 115 32 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559138-0950
Registreringsdatum
7 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.