CSM NDT Certification Aktiebolag
556528-1259Aktiebolagreg. 1995
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
20 731 tkr
Resultat efter fin. poster
5 495 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
3
CSMNDT | CSM NDT
CSM utbildar, examinerar och certifierar yrkespersoner inom NDT, OFP och svets. Praktisk kompetens för säkrare industri och högre kvalitet.
csmndt.se
Adresser
Besöksadress
Elementvägen 14, 702 27 Örebro
Postadress
Elementvägen 14, 702 27 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla tjänster och produkter företrädesvis avseende utbildning och rådgivning inom oförstörande provning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 6 151 tkr | 562 tkr | – |
| 2018 | 8 072 tkr | 1 790 tkr | – |
| 2019 | 5 555 tkr | 381 tkr | – |
| 2020 | 5 825 tkr | 648 tkr | 12 004 tkr |
| 2021 | 6 538 tkr | 1 373 tkr | 13 102 tkr |
| 2022 | 8 821 tkr | 2 912 tkr | 14 903 tkr |
| 2023 | 10 626 tkr | 3 636 tkr | 17 181 tkr |
| 2024 | 11 944 tkr | 4 065 tkr | 6 017 tkr |
| 2026 | 20 731 tkr | 5 495 tkr | 3 814 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 26,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 73,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 731 | 11 944 | 10 626 | 8 821 | 6 538 | 5 825 | 5 555 | 8 072 | 6 151 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 7 | 6 | −0 | 73 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 20 732 | 11 944 | 10 632 | 8 827 | 6 538 | 5 899 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 859 | 2 343 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 602 | 523 | 79 | 231 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 684 | 2 548 | 2 142 | 1 683 | 1 787 | 2 058 | – | – | – |
| Personalkostnader | 4 281 | 4 123 | 4 942 | 3 986 | 3 408 | 3 070 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 403 | 111 | 103 | 102 | 192 | 191 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 31 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 258 | 9 126 | 7 789 | 6 293 | 5 467 | 5 550 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5 474 | 2 818 | 2 843 | 2 534 | 1 071 | 349 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 1 262 | 807 | 379 | 303 | 303 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 15 | 13 | 0 | 0 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | 21 | 1 247 | 794 | 378 | 302 | 300 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 495 | 4 065 | 3 636 | 2 912 | 1 373 | 648 | 381 | 1 790 | 562 |
| Bokslutsdispositioner | −1 571 | 3 431 | −749 | −633 | 23 | 232 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 924 | 7 496 | 2 888 | 2 279 | 1 397 | 881 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 827 | 1 580 | 611 | 478 | 298 | 195 | – | – | – |
| Årets resultat | 3 097 | 5 916 | 2 278 | 1 801 | 1 098 | 685 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 156 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 191 | 307 | 379 | 401 | 425 | 548 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 531 | 8 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 346 | 4 838 | 8 379 | 401 | 425 | 548 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 443 | 1 488 | 1 662 | 1 548 | 1 479 | 884 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 902 | 1 704 | 10 827 | 9 899 | 9 423 | 8 475 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 854 | 2 238 | 3 511 | 8 878 | 6 570 | 6 051 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 756 | 3 942 | 14 338 | 18 777 | 15 993 | 14 526 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 8 102 | 8 780 | 22 716 | 19 177 | 16 419 | 15 074 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 617 | 1 | 14 803 | 13 002 | 11 904 | 11 218 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 714 | 5 917 | 17 081 | 14 803 | 13 002 | 11 904 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 814 | 6 017 | 17 181 | 14 903 | 13 102 | 12 004 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 571 | 0 | 3 431 | 2 682 | 2 050 | 2 073 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 252 | 549 | 281 | 317 | 272 | 302 | – | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 1 372 | 567 | 366 | 148 | 47 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 717 | 2 763 | 2 104 | 1 591 | 1 267 | 997 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 102 | 8 780 | 22 716 | 19 177 | 16 419 | 15 074 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 5 | 4 | 4 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 600 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,5 % | 68,5 % | 87,6 % | 88,8 % | 89,7 % | 90,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 249 % | 143 % | 681 % | 1 180 % | 1 262 % | 1 457 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,4 % | 23,6 % | 26,8 % | 28,7 % | 16,4 % | 6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 26,5 % | 34 % | 34,2 % | 33 % | 21 % | 11,1 % | 6,9 % | 22,2 % | 9,1 % |
| Omsättningstillväxt | 73,6 % | 12,4 % | 20,5 % | 34,9 % | 12,2 % | 4,9 % | – | 31,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,2 % | 98,3 % | 13,3 % | 12,1 % | 8,4 % | 5,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 910 tkr | 3 981 tkr | 2 125 tkr | 2 205 tkr | 1 635 tkr | 1 942 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 241 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 3 097 tkr | 5 916 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 097 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 916 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 1 750 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 916 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 550 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 241 tkr | −223 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 330 tkr | 3 208 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 99 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 4 531 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 4 531 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 8 933 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 4 531 tkr | 13 664 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 262 tkr |
| Forslag disposition | 3 714 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 114 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 2 600 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 459 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 075 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 274 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 198 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 48 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 274 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 199 tkr | 984 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 31 tkr | 90 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 156 tkr | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 200 tkr | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 44 tkr | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 115 tkr | 290 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 911 tkr | 2 429 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 795 tkr | 2 139 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 518 tkr | 828 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 39 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 159 tkr | 110 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 503 tkr | 828 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 153 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 717 tkr | 579 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 25 tkr | 1 262 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 330 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 232 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 410 tkr | 263 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 jan. 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
CSM NDT Certification AktiebolagHuvudarbetsställe
Elementvägen 14, 702 27 Örebro
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556528-1259
Registreringsdatum
19 december 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.