Ctrlmeta AB
556883-8980Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 481 tkr
Resultat efter fin. poster
509 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tre Liljor 5 B, 113 44 Stockholm
Postadress
c/o Andreas Kalin, Tre Liljor 5 B, 113 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och produktutveckling inom IT-branchen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 461 tkr | 1 090 tkr | – |
| 2017 | 508 tkr | 46 tkr | – |
| 2018 | 152 tkr | −126 tkr | 2 230 tkr |
| 2019 | 1 005 tkr | 297 tkr | 2 393 tkr |
| 2020 | 1 797 tkr | 1 045 tkr | 3 000 tkr |
| 2021 | 658 tkr | −30 tkr | 3 257 tkr |
| 2022 | 1 417 tkr | 484 tkr | 3 660 tkr |
| 2023 | 1 492 tkr | 305 tkr | 3 853 tkr |
| 2024 | 1 386 tkr | 439 tkr | 4 182 tkr |
| 2025 | 1 481 tkr | 509 tkr | 4 511 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 34,4 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 6,8 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 481 | 1 386 | 1 492 | 1 417 | 658 | 1 797 | 1 005 | 152 | 508 | 1 461 |
| Rörelseintäkter | 1 481 | 1 386 | 1 492 | 1 417 | 658 | 1 797 | 1 005 | 152 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 9 | 25 | 4 | 3 | 1 | 5 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 67 | 105 | 150 | 123 | 52 | 62 | 101 | 72 | – | – |
| Personalkostnader | 881 | 873 | 1 029 | 799 | 649 | 696 | 615 | 204 | – | – |
| Rörelsekostnader | 964 | 987 | 1 204 | 927 | 703 | 760 | 721 | 277 | – | – |
| Rörelseresultat | 518 | 400 | 287 | 490 | −45 | 1 037 | 284 | −125 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 39 | 25 | 21 | 15 | 12 | 13 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −9 | 39 | 17 | −6 | 15 | 8 | 13 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | 439 | 305 | 484 | −30 | 1 045 | 297 | −126 | 46 | 1 090 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | 0 | −40 | 50 | 370 | −260 | −80 | 160 | – | – |
| Resultat före skatt | 429 | 439 | 265 | 534 | 340 | 785 | 217 | 34 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 99 | 110 | 71 | 131 | 83 | 178 | 55 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 330 | 328 | 194 | 403 | 257 | 608 | 162 | 21 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 834 | 4 490 | 3 710 | 3 325 | 3 330 | 3 209 | 3 185 | 3 145 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 834 | 4 490 | 3 710 | 3 325 | 3 330 | 3 209 | 3 185 | 3 145 | – | – |
| Kundfordringar | 331 | 358 | 301 | 241 | 34 | 414 | 596 | 81 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 460 | 404 | 363 | 335 | 221 | 478 | 609 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 400 | 370 | 738 | 1 015 | 799 | 1 023 | 93 | 68 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 860 | 773 | 1 101 | 1 351 | 1 019 | 1 502 | 702 | 198 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 694 | 5 263 | 4 812 | 4 676 | 4 349 | 4 711 | 3 887 | 3 344 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 132 | 3 803 | 3 610 | 3 207 | 2 950 | 2 343 | 2 180 | 2 159 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 461 | 4 132 | 3 803 | 3 610 | 3 207 | 2 950 | 2 343 | 2 180 | – | – |
| Eget kapital | 4 511 | 4 182 | 3 853 | 3 660 | 3 257 | 3 000 | 2 393 | 2 230 | – | – |
| Obeskattade reserver | 850 | 770 | 770 | 730 | 780 | 1 150 | 890 | 810 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 114 | 85 | 29 | 135 | 261 | 233 | 68 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 332 | 311 | 188 | 286 | 312 | 560 | 604 | 304 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 694 | 5 263 | 4 812 | 4 676 | 4 349 | 4 711 | 3 887 | 3 344 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 91,1 % | 92,8 % | 90,7 % | 89,1 % | 83,1 % | 79,7 % | 85,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 259 % | 248 % | 585 % | 472 % | 326 % | 268 % | 116 % | 65 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,9 % | 28,8 % | 19,3 % | 34,6 % | −6,8 % | 57,7 % | 28,3 % | −82,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,4 % | 31,6 % | 20,4 % | 34,2 % | −4,6 % | 58,2 % | 29,6 % | −82,8 % | 9 % | 74,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6,8 % | −7,1 % | 5,3 % | 115,2 % | −63,4 % | 78,8 % | 561,7 % | −70,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 7,9 % | 5 % | 11 % | 7,9 % | 20,3 % | 6,8 % | 1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 481 tkr | 1 386 tkr | 1 492 tkr | 1 417 tkr | 658 tkr | 1 797 tkr | 1 005 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 834 tkr | 4 490 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 834 tkr | 4 490 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 344 tkr | 779 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 330 tkr | 328 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 330 tkr | 328 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −328 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 328 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 511 tkr | 4 182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 330 tkr | 328 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −80 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 461 tkr | 4 132 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 461 tkr | 4 132 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 45 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 130 tkr | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 218 tkr | 226 tkr |
| Periodiseringsfonder | 850 tkr | 770 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ctrlmeta ABHuvudarbetsställe
Tre Liljor 5 B, 113 44 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556883-8980
Registreringsdatum
10 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.