CTV Marin AB
556836-8673Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 031 tkr
Resultat efter fin. poster
2 442 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mailbox 597, 114 11 Stockholm
Postadress
Mailbox 597, 114 11 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva båttrafik, bemanning av fartyg, passagerartrafik, café och restaurangverksamhet ombord samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 694 tkr | 1 126 tkr | – |
| 2021 | 6 221 tkr | 1 324 tkr | – |
| 2022 | 8 977 tkr | 2 979 tkr | 2 084 tkr |
| 2023 | 9 338 tkr | 2 118 tkr | 1 761 tkr |
| 2024 | 11 212 tkr | 2 663 tkr | 2 167 tkr |
| 2025 | 11 031 tkr | 2 442 tkr | 2 407 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,1 % – branschmedian 63,6 %
Vinstmarginal 22,1 % – branschmedian 10,1 %
Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 504 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 031 | 11 212 | 9 338 | 8 977 | 6 221 | 3 694 |
| Övriga rörelseintäkter | 55 | 50 | 0 | 167 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 086 | 11 262 | 9 338 | 9 144 | – | – |
| Handelsvaror | 2 496 | 2 587 | 2 265 | 2 082 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 792 | 1 367 | 925 | 559 | – | – |
| Personalkostnader | 5 342 | 4 675 | 4 032 | 3 496 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 30 | 30 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 653 | 8 659 | 7 252 | 6 162 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 433 | 2 603 | 2 087 | 2 982 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 65 | 33 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 5 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 60 | 32 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 442 | 2 663 | 2 118 | 2 979 | 1 324 | 1 126 |
| Bokslutsdispositioner | 395 | – | 0 | −740 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 837 | 2 663 | 2 118 | 2 239 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 596 | 557 | 441 | 464 | – | – |
| Årets resultat | 2 241 | 2 106 | 1 677 | 1 775 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 42 | 72 | 102 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 | 26 | 26 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 44 | 68 | 98 | 121 | – | – |
| Varulager | 31 | 27 | 12 | 17 | – | – |
| Kundfordringar | 458 | 893 | 653 | 497 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 309 | 1 081 | 971 | 554 | – | – |
| Kassa och bank | 3 083 | 3 428 | 3 086 | 3 506 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 423 | 4 536 | 4 069 | 4 077 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 467 | 4 604 | 4 167 | 4 199 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 117 | 11 | 34 | 259 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 357 | 2 117 | 1 711 | 2 034 | – | – |
| Eget kapital | 2 407 | 2 167 | 1 761 | 2 084 | – | – |
| Obeskattade reserver | 740 | 1 135 | 1 135 | 1 135 | – | – |
| Leverantörsskulder | 116 | 118 | 109 | 40 | – | – |
| Skatteskulder | 210 | 263 | 364 | 228 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 320 | 1 303 | 1 271 | 980 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 467 | 4 604 | 4 167 | 4 199 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 300 | 2 000 | 1 700 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,1 % | 66,6 % | 63,9 % | 71,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 333 % | 346 % | 319 % | 414 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | 23,2 % | 22,3 % | 33,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,1 % | 23,8 % | 22,7 % | 33,2 % | 21,3 % | 30,5 % |
| Omsättningstillväxt | −1,6 % | 20,1 % | 4 % | 44,3 % | 68,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,1 % | 97,2 % | 95,2 % | 85,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 206 tkr | 2 242 tkr | 1 868 tkr | 1 795 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 241 tkr | 2 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 241 tkr | 2 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 106 tkr | −1 677 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 106 tkr | 1 677 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 1 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 407 tkr | 2 167 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 241 tkr | 2 106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 1 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 395 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 780 tkr | 162 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 26 tkr | 26 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 357 tkr | 2 117 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 tkr | 117 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 72 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 64 tkr | 148 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 46 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 84 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 84 tkr | 76 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 31 tkr | 27 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 50 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 157 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 373 tkr | 444 tkr |
| Periodiseringsfonder | 740 tkr | 1 135 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 174 tkr | 9 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 447 tkr | 468 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
CTV Marin ABHuvudarbetsställe
Mailbox 597, 114 11 Stockholm
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556836-8673
Registreringsdatum
3 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 50.102 – Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.