Cult Clinic AB
559527-0587Aktiebolagreg. 2025
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 185 tkr
Resultat efter fin. poster
133 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 69, 114 49 Stockholm
Postadress
Karlavägen 69, 114 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva hudvård, skönhetsbehandlingar, massage, rådgivning och försäljning av produkter för detta samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 185 tkr | 133 tkr | 129 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 11,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 185 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 185 |
| Råvaror och förnödenheter | 400 |
| Övriga externa kostnader | 337 |
| Personalkostnader | 300 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 |
| Rörelsekostnader | 1 038 |
| Rörelseresultat | 148 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 15 |
| Finansiella poster | −15 |
| Resultat efter finansiella poster | 133 |
| Resultat före skatt | 133 |
| Skatt på årets resultat | 29 |
| Årets resultat | 104 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 |
| Anläggningstillgångar | 51 |
| Varulager | 238 |
| Kortfristiga fordringar | 82 |
| Kassa och bank | 350 |
| Omsättningstillgångar | 670 |
| Summa tillgångar | 722 |
| Aktiekapital | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 |
| Fritt eget kapital | 104 |
| Eget kapital | 129 |
| Långfristiga skulder | 273 |
| Leverantörsskulder | 109 |
| Kortfristiga skulder | 319 |
| Summa eget kapital och skulder | 722 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Medelantal anställda | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Soliditet | 17,9 % |
| Kassalikviditet | 136 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % |
| Vinstmarginal | 11,2 % |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,5 % |
| Omsättning per anställd | 593 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 |
|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 51 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 51 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 51 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 104 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 25 tkr |
| Forskott fran kunder | 23 tkr |
| Forslag disposition | 104 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 104 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 74 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 238 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 80 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 273 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 9 apr. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Cult Clinic ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 69, 114 49 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559527-0587
Registreringsdatum
9 april 2025
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 200 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 47.752 – Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.