Cult Communications Stockholm AB
559252-8292Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 141 tkr
Resultat efter fin. poster
568 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
Postadress
c/o Arena, Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att utföra tjänster inom PR och digital kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 413 tkr | 175 tkr | 161 tkr |
| 2021 | 5 479 tkr | 483 tkr | 434 tkr |
| 2022 | 9 255 tkr | 1 240 tkr | 1 156 tkr |
| 2023 | 11 124 tkr | 821 tkr | 1 420 tkr |
| 2024 | 6 127 tkr | 470 tkr | 988 tkr |
| 2025 | 6 141 tkr | 568 tkr | 491 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,3 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 9,3 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 0,2 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 141 | 6 127 | 11 124 | 9 255 | 5 479 | 413 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 5 | 35 | 33 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 6 154 | 6 133 | 11 159 | 9 288 | 5 479 | 413 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 776 | 2 900 | 6 814 | 5 768 | 3 742 | 165 |
| Övriga externa kostnader | 586 | 543 | 743 | 474 | 228 | 73 |
| Personalkostnader | 1 223 | 2 209 | 2 783 | 1 797 | 1 018 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 27 | 24 | 9 | 11 | 7 | – |
| Rörelsekostnader | 5 612 | 5 676 | 10 349 | 8 049 | 4 995 | 238 |
| Rörelseresultat | 542 | 456 | 809 | 1 239 | 484 | 175 |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 4 | 12 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 1 | 1 | 1 | – |
| Finansiella poster | 26 | 14 | 11 | 1 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 568 | 470 | 821 | 1 240 | 483 | 175 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −320 | −128 | – |
| Resultat före skatt | 568 | 470 | 821 | 920 | 355 | 175 |
| Skatt på årets resultat | 122 | 102 | 180 | 198 | 82 | 39 |
| Årets resultat | 444 | 368 | 644 | 722 | 272 | 136 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 380 | 350 | 150 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 404 | 350 | 150 | – | – | – |
| Kundfordringar | 720 | 1 447 | 2 387 | 3 270 | 1 821 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 883 | 1 790 | 2 899 | 3 897 | 1 890 | 129 |
| Kassa och bank | 1 112 | 909 | 2 276 | 1 939 | 516 | 174 |
| Omsättningstillgångar | 1 996 | 2 700 | 5 175 | 5 836 | 2 406 | 302 |
| Summa tillgångar | 2 400 | 3 049 | 5 325 | 5 836 | 2 406 | 302 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 23 | 595 | 751 | 409 | 136 | 0 |
| Fritt eget kapital | 466 | 963 | 1 395 | 1 131 | 409 | 136 |
| Eget kapital | 491 | 988 | 1 420 | 1 156 | 434 | 161 |
| Obeskattade reserver | 448 | 448 | 448 | 448 | 128 | – |
| Leverantörsskulder | 909 | 107 | 2 429 | 3 635 | 245 | 8 |
| Skatteskulder | 64 | 115 | 254 | 246 | 124 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 1 461 | 1 614 | 3 457 | 4 232 | 1 844 | 141 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 400 | 3 049 | 5 325 | 5 836 | 2 406 | 302 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 3 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 940 | 800 | 380 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,3 % | 44,1 % | 33,3 % | 25,9 % | 22,3 % | 53,4 % |
| Kassalikviditet | 137 % | 167 % | 150 % | 138 % | 130 % | 214 % |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 7,4 % | 7,3 % | 13,4 % | 8,8 % | 42,4 % |
| Vinstmarginal | 9,3 % | 7,7 % | 7,4 % | 13,4 % | 8,8 % | 42,4 % |
| Omsättningstillväxt | 0,2 % | −44,9 % | 20,2 % | 68,9 % | 1 226,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 90,3 % | 37,3 % | 45,4 % | 62,5 % | 62,8 % | 84,5 % |
| Omsättning per anställd | 2 047 tkr | 2 042 tkr | 2 781 tkr | 3 085 tkr | 2 739 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 380 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 380 tkr | 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 350 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 380 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 444 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 444 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −368 tkr | −644 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 368 tkr | 644 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 940 tkr | 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 988 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 444 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 940 tkr | 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 12 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 12 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 12 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 0 | – |
| Forslag disposition | 466 tkr | 963 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 144 tkr | 23 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 24 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 694 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 694 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 139 tkr | 229 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 101 tkr | 496 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 tkr | 49 tkr |
| Ovriga skatter | 3 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 448 tkr | 448 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 27 tkr | 14 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 385 tkr | 847 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 21 apr. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Cult Communications Stockholm ABHuvudarbetsställe
Malmskillnadsgatan 36, 111 57 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-8292
Registreringsdatum
21 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.