CuraCell TX AB
559280-8546Aktiebolagreg. 2020
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
45 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 065 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nanna Svartz Väg 4, 171 65 Solna
Postadress
c/o Takura Ab, Nanna Svartz Väg 4, 171 65 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Utveckla teknologier och metoder inom området immunonkologi. Utvecklingen kan ske i egen regi, via dotterbolag eller genom licens- och samarbetsavtal.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −8 tkr | 2 017 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −675 tkr | 1 342 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −5 313 tkr | 26 029 tkr |
| 2024 | 1 367 tkr | −7 112 tkr | 28 892 tkr |
| 2025 | 45 tkr | −32 065 tkr | 6 831 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,8 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal −71 255,6 % – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt −96,7 % – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 | 1 367 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 1 464 | 1 151 | 772 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 24 907 | 4 458 | 4 150 | 675 | 5 |
| Personalkostnader | 5 450 | 3 163 | 378 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 152 | 74 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 137 | 7 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 32 109 | 8 854 | 5 313 | 675 | 6 |
| Rörelseresultat | −32 064 | −7 487 | −5 313 | −675 | −6 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 375 | 2 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | – | 0 | 3 |
| Finansiella poster | −2 | 375 | −0 | 0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −32 065 | −7 112 | −5 313 | −675 | −8 |
| Resultat före skatt | −32 065 | −7 112 | −5 313 | −675 | −8 |
| Årets resultat | −32 065 | −7 112 | −5 313 | −675 | −8 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 505 | 656 | 162 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 264 | 34 908 | 29 735 | 29 150 | 4 529 |
| Anläggningstillgångar | 46 769 | 35 564 | 29 896 | 29 150 | 4 529 |
| Varulager | – | 0 | 5 | – | – |
| Kundfordringar | 38 | 1 367 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 372 | 1 756 | 1 268 | 167 | 7 449 |
| Kassa och bank | 2 247 | 14 | 520 | 362 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 2 619 | 1 770 | 1 793 | 529 | 7 467 |
| Summa tillgångar | 49 388 | 37 334 | 31 689 | 29 679 | 11 996 |
| Aktiekapital | 1 802 | 43 | 40 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 1 802 | 43 | 40 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −11 108 | −3 996 | 1 317 | 1 992 | 2 000 |
| Fritt eget kapital | 5 029 | 28 848 | 25 989 | 1 317 | 1 992 |
| Eget kapital | 6 831 | 28 892 | 26 029 | 1 342 | 2 017 |
| Långfristiga skulder | 39 079 | 6 982 | 4 439 | 28 051 | – |
| Leverantörsskulder | 2 466 | 941 | 805 | 286 | – |
| Skatteskulder | 237 | 77 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 478 | 1 460 | 1 221 | 286 | 9 979 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 388 | 37 334 | 31 689 | 29 679 | 11 996 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 3 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,8 % | 77,4 % | 82,1 % | 4,5 % | 16,8 % |
| Kassalikviditet | 75 % | 121 % | 146 % | 185 % | 75 % |
| Rörelsemarginal | −71 253,1 % | −547,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −71 255,6 % | −520,3 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −96,7 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −469,4 % | −24,6 % | −20,4 % | −50,3 % | −0,4 % |
| Omsättning per anställd | 9 tkr | 456 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 526 tkr | 4 526 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 529 tkr | 4 529 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −32 065 tkr | −7 112 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | 1 759 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −32 065 tkr | −7 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 112 tkr | 5 313 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 112 tkr | −5 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 831 tkr | 28 892 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −32 065 tkr | −7 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fondemission | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 10 003 tkr | 9 975 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 41 738 tkr | 30 382 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 41 738 tkr | 30 382 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 11 356 tkr | 5 174 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 5 029 tkr | 28 848 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 029 tkr | 28 848 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 107 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 39 079 tkr | 6 982 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 499 tkr | 641 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 711 tkr | 711 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 212 tkr | 70 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 569 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 142 tkr | 65 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Overkursfond | −48 203 tkr | −39 957 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 228 tkr | 295 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 530 tkr | 112 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 39 079 tkr | 6 982 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 245 tkr | 330 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 3 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
CuraCell TX ABHuvudarbetsställe
Nanna Svartz Väg 4, 171 65 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559280-8546
Registreringsdatum
3 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 802 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.101 – Bioteknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.