Curara AB
556805-6161Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 098 tkr
Resultat efter fin. poster
955 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vanadisvägen 22 B, 113 46 Stockholm
Postadress
c/o Lars Klareskog, Vanadisvägen 22 B, 113 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva forskning och läkemedelsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −206 tkr | – |
| 2021 | 1 254 tkr | 1 120 tkr | – |
| 2022 | 598 tkr | 332 tkr | 669 tkr |
| 2023 | 104 tkr | −662 tkr | 107 tkr |
| 2024 | 104 tkr | −174 tkr | 43 tkr |
| 2025 | 1 098 tkr | 955 tkr | 698 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,8 % – branschmedian 77,8 %
Vinstmarginal 87 % – branschmedian 17 %
Omsättningstillväxt 951,5 % – branschmedian −9,8 %
Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 098 | 104 | 104 | 598 | 1 254 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 098 | 104 | 104 | 598 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 143 | 280 | 556 | 265 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 209 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 143 | 280 | 766 | 265 | – | – |
| Rörelseresultat | 955 | −175 | −662 | 332 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 955 | −174 | −662 | 332 | 1 120 | −206 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 0 | 55 | −270 | – | – |
| Resultat före skatt | 655 | −174 | −607 | 62 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 655 | −174 | −607 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 173 | 137 | 203 | 34 | – | – |
| Kassa och bank | 572 | 45 | 515 | 1 128 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 744 | 182 | 718 | 1 162 | – | – |
| Summa tillgångar | 744 | 182 | 718 | 1 162 | – | – |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Bundet eget kapital | 53 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Balanserat resultat | −9 | 165 | 662 | 567 | – | – |
| Fritt eget kapital | 646 | −9 | 55 | 617 | – | – |
| Eget kapital | 698 | 43 | 107 | 669 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 55 | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 29 | 19 | 168 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 38 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 46 | 139 | 611 | 438 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 744 | 182 | 718 | 1 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0.5 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,8 % | 23,7 % | 14,9 % | 61,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 618 % | 131 % | 118 % | 265 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 87 % | −167,8 % | −636,1 % | 55,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 87 % | −166,7 % | −636,4 % | 55,6 % | 89,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 951,5 % | 0,4 % | −82,6 % | −52,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,8 % | −403,6 % | −566,5 % | 7,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 208 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 655 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 655 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 174 tkr | 607 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −174 tkr | −607 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 110 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 165 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 646 tkr | −9 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 646 tkr | −9 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 300 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 90 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Curara ABHuvudarbetsställe
Vanadisvägen 22 B, 113 46 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556805-6161
Registreringsdatum
19 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
52 500 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.